Tenis

WTA zakročila v případu tenistky Pcheng Šuaj. V Číně zrušila všechny turnaje

WTA zakročila v případu tenistky Pcheng Šuaj.  V Číně zrušila všechny turnaje
Zdroj: profimedia.cz

Šéf Asociace ženského tenisu (WTA) Steve Simon naplnil svou výhrůžku a oznámil zrušení všech turnajů na území Číny v reakci na dění kolem tenistky Pcheng Šuaj.

Simon o scénáři zrušení turnajů v Číně, kam WTA v posledních letech investovala nemalé peníze, mluvil již dříve. Předložené důkazy o svobodě Pcheng Šuaj jej nepřesvědčily, a tak se rozhodl jednat.

"S plnou podporou ředitelské rady WTA oznamuji okamžitou suspendaci všech WTA turnajů v Číně, včetně Hongkongu. Nemohu s čistým svědomím žádat naše sportovce, aby soutěžili, když Pcheng Šuaj nesmí svobodně promluvit a zdá se, že je na ní vyvíjen nátlak," stojí ve vyjádření Simona na stránkách WTA.

 V Číně se mělo příští rok odehrát několik velkých turnajů jako China Open v Pekingu nebo výroční padesátý ročník WTA Finals.

Kauzu kolem čínské tenistky vám přiblíží reportáž Televizních novin:

Pcheng Šuaj byla několik týdnů nezvěstná poté, co se 2. listopadu rozhodla promluvit a na sociálních sítích obvinila bývalého vicepremiéra vlády ze sexuálního zneužití. Příspěvek byl rychle smazán, jméno tenistky cenzurováno a zmizela i samotná hráčka. Světové organizace, vlády i veřejnost volaly po odpovědi, po dnech nejistoty se objevily zprávy, fotky, a dokonce i videa, kde tenistka všechny ujišťovala o svém bezpečí. Nicméně obavy o nátlaku ze strany čínských orgánů přetrvávají.

"Bohužel se Čína k této závažné situaci nepostavila důvěryhodným způsobem. Ačkoli víme, kde Pcheng je, já mám vážné pochybnosti o její svobodě, bezpečí a že není předmětem cenzory, korekce a zastrašování," stojí v prohlášení šéfa WTA.

Související obsah

Simon se několikrát dožadoval nejen věrohodného důkazu o bezpečí bývalé světové jedničky ve čtyřhře, ale také transparentního vyšetřování vážných obvinění vůči členovi čínské vlády.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Pardubice prodloužily vítěznou sérii, po obratu překonali Plzeň v prodloužení

Druhý tým hokejové extraligy HC Dynamo Pardubice prodloužil vítěznou sérii na sedm utkání. V Plzni sice po trefách Přikryla a Bulíře prohrával 0:2, ale ve třetí třetině se vrátil do hry po gólech Camary, Robertsona a Cienciala. Za Indiány srovnal Kaňák a za stavu 3:3 poslal utkání do prodloužení. Pardubice dokonaly obrat, když se po třech minutách znovu trefil Camara. Na první Třinec ztrácejí šest bodů, Plzeň je čtvrtá.

Krátká zpráva

Hokejovou extraligu od příští sezony po deseti letech převezme APK LH

Českou hokejovou extraligu by měla od příští sezony od svazu převzít Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. APK LH řídila ligu naposledy v roce 2012, kdy ji v červnu převzal Český svaz ledního hokeje. Na dnešní valné hromadě převzetí odsouhlasily jednotlivé kluby a domluvily se i s vedením svazu. Pod staronovým vedením by se měla odehrát už sezóna 2022/23.