Další sporty

Transgender plavkyně ovládla závod Ivy League, vyrojily se ale pochybnosti

Transgender plavkyně ovládla závod Ivy League, vyrojily se ale pochybnosti
Transgender plavkyně Lia Thomasová. | Zdroj: Profimedia.cz

Na závodech prestižní univerzitní Ivy League padl rekord v plavání na 200 metrů volným způsobem. Studentka Pensylvánské univerzity Lia Thomasová za sebou nechala všechny soupeřky a po vítězství v závodě na 500 metrů ovládla i kratší trať. Triumf ženy, která podstoupila operaci týkající se změny pohlaví, vyvolal řadu otázek. Podle některých hlasů by Thomasová ještě mezi ženami neměla vůbec závodit.

Plavkyně Lia Thomasová vyhrála v prestižní univerzitní Ivy League závod na 200 metrů volným způsobem, a navíc na této vzdálenosti stanovila nový rekord. Zaplavala totiž trať za jednu minutu, 43 vteřin a 12 setin.

Triumf získala den poté, co opanovala i závod na 500 metrů, v němž porazila svou nejbližší konkurentku o 7,5 vteřiny. Kvalifikovala se tak do soutěže NCAA Nationals, která se uskuteční v březnu v Atlantě.

To by samo o sobě nebylo až tolik zajímavé, kdyby nebyla Thomasová transgender plavkyní. Změnu pohlaví začala prodělávat přibližně před dvěma a půl lety, předtím závodila jako muž. Její dominance v bazénu ale vyvolala řadu otázek ohledně politiky NCAA, což je sportovní asociace National Collegiate Athletic Association, jež se zabývá univerzitním sportem ve Spojených státech a Kanadě.

Související obsah

V lednu NCAA uvedla, že chce změnit pravidla tak, aby odpovídala národním řídicím orgánům každého sportu. Plavecké regule U. S. A. Swimming pro transgender sportovce však byly natolik přísné, že asociace oznámila jejich zavedení nejdřív po konci této sezony.

Transgender plavci a plavkyně by totiž podle nových pravidel mohli závodit za nové pohlaví jen v případě, že absolvují tříletou léčbu na omezení testosteronu v těle.

Protože k radikálnímu kroku NCAA zatím nesáhla, Thomasové se otevřela vrátka, aby mohla soutěžit. A teď vítězí. Na její přítomnost v bazénu se názory různí. Někteří závodníci a závodnice jí vyjadřují podporu, jiným se její starty nezamlouvají.

Nejlepší českou plavkyní je Barbora Seemanová, která uspěla i na olympiádě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události