Fotbal

Prodá Abramovič Chelsea? Američtí investoři nabízí miliardy liber

Prodá Abramovič Chelsea? Američtí investoři nabízí miliardy liber
Majitel Chelsea Roman Abramovič | Zdroj: Profimedia

Bude mít londýnská Chelsea brzy nového majitele? Ruský miliardář Roman Abramovič se totiž dostal do vážných problémů, když bylo jeho jméno spojeno s Vladimirem Putinem a následně mu byl zakázán trvalý pobyt ve Velké Británii. Dalším sankcím se stále vyhýbá, ale podle americké televizní společnosti Bloomberg už mnoho investorů, včetně těch amerických, sepisuje nabídky na nákup slavného klubu. Cena by se měla pohybovat okolo 1,5 miliardy liber (45 miliard korun).

Roman Abramovič koupil Chelsea v roce 2003, když byl klub až po uši zadlužený. Od té doby z něj udělal jeden z nejúspěšnějších týmů světa, když s ním vyhrál dvakrát Ligu mistrů, dvakrát Evropskou ligu a hned pětkrát anglickou Premier League. Tomuto spojení už může být brzy konec. 

Po ozbrojeném útoku Ruska na Ukrajinu začaly pro Abramoviče problémy, kdy mu byl zakázán trvalý pobyt ve Velké Británii kvůli tomu, že údajně patří mezi blízké přátele Vladimira Putina, což ale majitel Chelsea následně popřel. Plánované sankce na něj ještě uvaleny nebyly, ale britská ministryně zahraničí Liz Trussová tento týden nevyloučila, že tato situace nastane. 

Související obsah

​Pokud by se tak skutečně stalo, nemohl by prodat svá aktiva ve Spojeném království. Již nyní se tak podle televizní společnosti Bloomberg začínají vytvářet fronty investorů, kteří by měli o koupi londýnského klubu zájem. Hodnota Chelsea se aktuálně pohybuje okolo 1,5 miliardy liber (45 miliard korun). Jen pro srovnání, saúdskoarabský investiční fond koupil loni Newcastle za 305 milionů liber (9,2 miliardy korun).

Abramovičovo celkové jmění se pohybuje okolo 13 miliard dolarů (292 miliard korun) a své bohatství vybudoval z dividend a prodeje privatizovaných aktiv získaných z bývalého Sovětského svazu. 

Abramovičova Chelsea tento týden úspěšně zahájila osmifinále Ligy mistrů, když porazila Lille 2:0

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události