Další sporty

Velmistr šachu z Ukrajiny podpořil Putina. Čeká ho disciplinární řízení

Velmistr šachu z Ukrajiny podpořil Putina. Čeká ho disciplinární řízení
Zdroj: profimedia.cz

Na Ukrajině narozený šachový velmistr Sergej Karjakin čelí disciplinárnímu trestu od Mezinárodní federace světového šachu (FIDE) za vyjádření podpory ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho vojenským krokům v rodné zemi.

Karjakin, který titul šachového velmistra získal ve 12 letech a sedmi měsících života, čímž se tehdy stal nejmladším velmistrem v historii, se narodil během konce Sovětského svazu na Krymu, přesněji ve městě Simferopol.

V roce 2009, když bylo mladému velmistrovi 19 let, se však přestěhoval do Moskvy a od té doby na šachových turnajích hájí barvy Ruska. Podporu nové domovině zachoval nejen v roce 2014 při anexi Krymu, ale i nyní, když ruská vojska pod zástěrkou "mírové mise" vtrhla na Ukrajinu. Vladimiru Putinovi v otevřeném dopise napsal:

"Obracím se na vás v těchto těžkých časech, když naše vlast vedená vámi bojuje za bezpečí mírumilovných Rusů v Doněcké a Luhanské republice. Bojuje za demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny proti stávajícímu vládnoucímu režimu, který ohrožuje bezpečí celé Evropy. Pozorně sleduji probíhající operaci v krajině, kde jsem vyrostl a naučil se hrát šachy a kde stále žijí mí příbuzní. Dlouhých osm let jsme s nadějí čekali na záchranu životů při probíhající genocidě kyjevského režimu. Vám, našemu vrchnímu veliteli, vyjadřuji plnou podporu v ochraně zájmů Ruska, našich lidí, eliminaci hrozeb a nastolení míru. Přeji vám brzké splnění úkolů uložených naší statečné armádě."

Související obsah

​Otevřený dopis vyvolal vlnu kritiky ve světě šachu a FIDE se rozhodla jednat. Federace oznámila, že s Karjakinem a dalším šachistou Sergejem Šipovem povede řízení před disciplinární a etickou komisí. Rovněž oznámila, že Rusko a Bělorusko byly vyřazeny ze seznamu hostitelských zemí turnajů a hráči ze zmíněných zemích se nemohou dalších turnajů účastnit pod svými vlajkami.

Kromě vyřazení ze sportovních akcí Rusko čelí také ekonomickým sankcím:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události