Fotbal

Prezidentu PSG hrozí vězení. Švýcarský soud žádá 28 měsíců za mřížemi

Prezidentu PSG hrozí vězení. Švýcarský soud žádá 28 měsíců za mřížemi
Zdroj: profimedia.cz

Švýcarský soud žádá pro prezidenta PSG Násira Al-Chelajfího trest 28 měsíců odnětí svobody a 35 měsíců pro bývalého generálního tajemníka FIFA Jeroma Valckeho. Dvojice stanula před federálním soudem v Bellinzone kvůli korupčnímu případu týkajícího se televizních práv na světové šampionáty 2026 a 2030, známého také jako FIFAgate.

Dvojice je stíhána za podezřelé obchody s televizními právy. FIFA, které v té době předsedal Valcke, v roce 2014 udělila televizní práva na vysílání světového šampionátu v roce 2026 a 2030 pro oblast Blízkého východu a severní Afriky. Práva udělila katarské společnosti beIN Media Group, kterou řídí Násir Al-Chelajfí. Na oplátku měl Valcke dostat k užití luxusní vilu na Sardinii v hodnotě 127 milionů korun, která je ve vlastnictví zmíněné společnosti. Soud to dříve kvalifikoval jako úplatek.

V roce 2020 FIFA po dohodě stáhla žalobu a soud oba zprostil viny s tím, že poskytnutí práv za 11 miliard korun bylo pro fotbalovou federaci údajně výhodné. Rozhodnutí vedlo federální žalobce k odvolání.

Související obsah

​V odvolacím procesu Al-Chelajfí, který je mimo jiné i členem výkonného výboru UEFA, nyní čelí požadovanému trestu odnětí svobody na 28 měsíců za "nečestné hospodaření". Valcke ještě o sedm měsíců přísnějšímu trestu. Čtyřdenní proces bude pokračovat ve středu obhajobou. Konečný rozsudek má padnout v nadcházejících týdnech.

Valcke byl již dříve uznaný vinným v případu, kde figuroval řecký byznysmen Dinos Deris. Tehdy Francouz obdržel podmíněný trest 120 dnů za falšování dokumentů v prodeji vysílacích práv v Itálii a Řecku, za která měla jeho soukromá firma inkasovat provize ve výši 31 milionů korun. Kromě trestu musel vrátit Mezinárodní fotbalové federaci přes 43 milionů korun.

PSG v Lize mistrů čeká ve středu Real Madrid. Naposledy padlo v lize s Nice 0:1:

tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události