Fotbal

Sponzoři se k Chelsea točí zády. Hrozí, že nedohraje sezonu, píší v Británii

Sponzoři se k Chelsea točí zády. Hrozí, že nedohraje sezonu, píší v Británii
Zdroj: profimedia.cz

Premier League bez Chelsea? I takový scénář se zmiňuje po nově zavedených sankcích vůči jejímu majiteli a ruskému oligarchovi Romanu Abramovičovi. Klubu s omezenými prostředky hrozí finanční krach, kterému přispívá i hrozba ztráty 16 miliard od sponzorů.

Zatímco obchody a prostředky Romana Abramoviče byly v reakci na válku na Ukrajině v Británii pozastaveny, Chelsea může na základě speciální licence hrát dále. Nicméně čelí výrazným omezením.

Finance klubu z televizních práv a prize money jsou kontrolovány a mohou být využity jen na fotbalovou činnost. Klub nesmí nadále prodávat lístky ani klubové předměty včetně dresů. Už to může být s vysokými náklady na provoz klubu citelná ztráta, a navíc může Chelsea přijít o 540 milionů liber (přes 16 miliard korun) od největších sponzorů.

Telefonní společnost Three, jejíž logo měli hráči ve čtvrtek na dresu pravděpodobně naposledy, už dočasně pozastavila dohodu na 40 milionů liber (1,2 miliardy korun). Ještě větší ztráta hrozí od společnosti Nike, která klubu dodává sportovní vybavení včetně dresů. V roce 2016 uzavřela s Blues smlouvu na 900 milionů liber (27 miliard korun) na dobu 15 let. Nyní zvažuje odstoupení, což by pro Chelsea dohromady znamenalo ztrátu přes 16 miliard, jak píše DailyMail.

A to je jen jeden z problémů. Vládou udělená licence navíc klubu omezuje výdaje na cestování a pořádání zápasů. Rovněž klub nesmí uzavírat nové, ani prodlužovat stávající smlouvy. Důsledkem toho lze očekávat odliv hráčů, kterým letos končí kontrakt, a absenci nových talentů.

Související obsah

​Východiskem ze situace by mohl být prodej klubu. Abramovič, který minulý týden oznámil, že by loňského vítěze Ligy mistrů po 19 letech prodal a výdělek by daroval Ukrajině, by mohl nově klub pod dohledem státu prodat jen pod podmínkou, že na transakci nebude mít finanční zisk. Na uzavření obchodu má 81 dnů, tedy do 31. května, kdy Chelsea vyprší státem udělená licence. Potenciální zájemci mohou kontaktovat britskou vládu.

"Je možné na základě speciální licence prodej uskutečnit. Ale za žádných okolností z toho Abramovič nemůže mít finanční profit," uvedlo tiskové oddělení ministra britské vlády.

Že to Chelsea nemá lehké, je jasné. Britská média (Give Me Sport, The Sun a další) dokonce hromadně spekulují, že by finanční ztráty a omezení plynoucí z licence mohly klub položit a Chelsea by nedohrála dobře rozjetou sezónu. V Lize mistrů má nakročeno do čtvrtfinále a v domácí soutěži je s náskokem osmi bodů na třetím místě zajišťující postup do milionářské soutěže v příštím roce.

Jen hodiny po oznámení sankcí se Chelsea postavila v Premier League Norwichi a ve stínu nepříznivé situace si odvezla vítězství 3:1. Právě výkony na hřišti a láska ke hře je podle Thomase Tuchela to, co pomůže velkoklubu krizi překonat.

"Lhal bych, kdybych řekl, že nemám obavy. Ale také mám hodně víry. V těžkých situacích jsme již předvedli dobré výkony a hodně dobrých výsledků, takže se můžeme spoléhat na naši mentalitu a kulturu klubu. Musíme se soustředit na fotbal," řekl trenér pro Radio 5.

Co speciální licence pro Chelsea znamená?

  • Chelsea může nadále hrát všechny zápasy a platit své zaměstnance, hráče a trenéry.
  • Držitelé vysílacích práv nadále mohou vysílat její zápasy.
  • Od 10. března již nelze zakoupit vstupenky na její zápasy, účastnit se jich mohou jen držitelé dříve zakoupených vstupenek a permanentek.
  • V den vydání sankcí se zavřely fan-shopy s dresy a reklamními předměty.
  • Klub může utratit "přiměřenou" sumu za výdaje spojené s domácími zápasy, a to do maximální výše 15 milionu korun.
  • Klub může utratit "přiměřenou" sumu za cestování na venkovní zápasy, a to do maximální výše 600 tisíc korun za jeden zápas.

Situaci kolem Chelsea FC vám přiblíží reportáž níže:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události