Hokej

Sport nástrojem propagandy: V KHL na kostce promítli válečný symbol

Sport nástrojem propagandy: V KHL na kostce promítli válečný symbol
Zdroj: profimedia.cz

Pro většinu Evropy nepochopitelné gesto. V Rusku při utkání play-off KHL mezi Ak Bars Kazaň a Avangard Omsk promítli na kostce kontroverzní symbol "Z", kterým ruští vojáci na Ukrajině označují válečnou techniku.

Velké "Z" podle ruské armády symbolizuje heslo "za vítězství a za mír". Ruští vojáci si tak označují svou techniku, aby se odlišili od nepřátel. Rovněž symbol provází válečnou propagandu Rusku.

Nyní se "Z" objevilo před zraky čtyř tisíců lidí v Tatneft Areně v Kazani při utkání domácího týmu proti Omsku (4:3). O události informoval švédský novinář Karl Månsson na sociálních sítích. "Ukazuje to, jak nechutnou, politicky podporovanou ligou KHL je. Symbol invaze 'Z' byl během hry hrdě prezentován spolu se slovy 'za vítězství' a 'za mír'," komentoval na twitteru Szymon Szemberg, ředitel Aliance evropských hokejových klubů.

V KHL se aktuálně hrají první kola play-off. Americká NHL v reakci na válku na Ukrajině oznámila, že pozastavila s ruskou ligou spolupráci. Kromě ukončení v ruštině vedených médií také zastavila kontakt s ruskými agenty a výrazně ztížila možnost hráčům KHL vstoupit do americké ligy.

Související obsah

​Na začátku března s kontroverzním symbolem "Z" na prsou vystoupil na mezinárodních závodech ruský gymnasta Ivan Kuljak. Ačkoli se jeho chováním nyní zaobírá Mezinárodní gymnastická federace (FIG), prý by to udělal znovu.

Více o případu Ivana Kuljaka vám řekne reportáž níže:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události