Další sporty

Ruský velmistr dostal za podporu Putina a ruských vojsk půlroční zákaz

Ruský velmistr dostal za podporu Putina a ruských vojsk půlroční zákaz
Zdroj: profimedia.cz

Ruský šachový velmistr Sergej Karjakin si za výroky podporující ruského prezidenta a vnik vojsk na Ukrajinu vysloužil od disciplinární komise Mezinárodní šachové federace (FIDE) půlroční zákaz účasti na soutěžích. "Kdybych se mohl vrátit, tak bych to udělal znovu. Ničeho nelituji," pronesl šachista po udělení trestu.

Karjakin, který se stal velmistrem ve 12 a půl letech, tehdy jako nejmladší šachista v historii, byl vyšetřován disciplinární komisí za otevřený dopis adresovaný Vladimíru Putinu. "Obracím se na vás v těchto těžkých časech, když naše vlast vedená vámi bojuje za bezpečí mírumilovných Rusů v Doněcké a Luhanské republice," začínal vzkaz ruskému prezidentovy.

V pondělí FDE rozhodla o jeho půlroční suspendaci s okamžitou platností. "Karjakin byl shledán vinným za porušení článku 2.2.10 Etického kodexu FIDE. Byl mu udělen celosvětový zákaz účasti na soutěžích s oficiálním ratingem, a to v délce šesti měsíců," uvedla federace ve svém prohlášení.

Související obsah

​Karjakina trest nepřekvapil. Označil jej za "hanebné". "Všechny sporty byly pošlapány. Základní princip, že sport stojí mimo politiku, byl pošlapán," uvedl 32letý šachista v rozhovoru pro Telegram, uvedeného agenturou Reuters, a pokračoval: "Fide zesměšnilo sebe, ne mě. Navíc, já jsem na prvním místě patriot mé země, až na druhém místě jsem sportovec." Také řekl, že ničeho nelituje. Kvůli trestu přijde o zastávku světového poháru Candidates Tournament, který začíná 16. června. Karjakin se může proti rozhodnutí do 21 dnů odvolat.

Jiný ruský šachista Sergej Šipov za pro ruské komentáře potrestán nebyl. FIDE, která na začátku války zrušila šachovou olympiádu v Moskvě, Šipovy slova označila za "lehce jiného rázu a méně provokativní".

Karjakin se narodil v roce 1990 na Krymu. přesněji ve městě Simferopol. V roce 2009, když bylo mladému velmistrovi 19 let, se však přestěhoval do Moskvy a od té doby na šachových turnajích hájí barvy Ruska. Podporu nové domovině zachoval nejen v roce 2014 při anexi rodné domoviny.

Proti Putinovi bojuje také bývalý boxerský šampion Vladimír Kličko, který ukázal dopad takzvané speciální Putinovy mise:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události