MMA

Dvořák promluvil před zápasem v UFC: Indiánský šaman, NHL i facky jako trest

Dvořák promluvil před zápasem v UFC: Indiánský šaman, NHL i facky jako trest
Zdroj: se svolením Davida Dvořáka

Naposledy poznal porážku v roce 2012, od té doby vyhrál šestnáct zápasů, z toho tři vítězství získal na půdě slavné UFC. Řeč je o Davidu Dvořákovi, hrobníkovi z Hořic, kterého už v sobotu čeká nejkvalitnější soupeř dosavadní kariéry – osmička muší váhy Matheus Nicolau. "Nechci to nechat na rozhodčích, budu diktovat," slibuje show český zápasník. Podívejte se, jaké byly jeho poslední týdny.

Dvořák se v USA aklimatizuje již dva týdny a připravuje se v tamním Ronin Training Centru. "Vesměs se tu nic neděje. Každý den je o tom – vstát, jít na trénink, jdeme na oběd, odpočineme, trénink, pak jdeme na nákup. Takhle tu teď fungujeme. Nic moc se tu neděje, prostě jen tréninky," popsal Dvořák předzápasovou rutinu posledních dní.

Přesto si tým, který se kromě Dvořáka skládá z trenérů Jana Maršálka, Jana Stacha, Patrika Kincla a kameramana Honzy Rajnohy, našel čas na odlehčení atmosféry. Navštívili zápas NHL (Columbus Blue Jackets vs. St. Louis Blues) hraný v Nationwide Areně s kapacitou dvacet tisíc diváků, kde se v sobotu 26. března odehraje právě UFC Fight Night 205 a "Hrobníkův" zápas.

Zdroj: se svolením Davida Dvořáka
Zdroj: se svolením Davida Dvořáka

"Rozhodně pro psychiku to bylo super. Seznámil jsem se s halou, jak to tam vypadá i s diváky. Druhá věc, ta show NHL byla neskutečná," popsal Dvořák na tiskové konferenci. Pro českého zápasníka to bude po třech zápasech v koronavirové době poprvé, co v UFC vystoupí před diváky. Nervózní však není: "Pro mě to rozdíl není. Já jsem už mnohokrát v kariéře zápasil před plnou halou. Těším se a bude to mít určitě jen pozitivní vliv."

Kromě hokejového utkání česká výprava navštívila na přání Dvořáka místní zoo a také indiánský saunový ceremoniál, který zápasník ukázal ve videu na YouTube a který byl i nad jeho síly. "Oslovil nás jeden týpek z gymu, kde trénujeme, jestli nechceme zkusit pravou indiánskou saunu. Je to spíš takový rituál. Byla to taková chýše, uvnitř byly kameny a šaman je políval vodou, zpíval, vyprávěl příběhy. My jsme dali tři nebo čtyři kola a u toho posledního jsme utekli, protože tam byl takový žár, že se to nedalo. Bylo to zajímavé i hodně duchovní. Já jsem se u toho vyklidil, ale na shazování váhy bych to nedoporučil," popsal netradiční zážitek Dvořák, kterého v nadcházejících dnech čeká splnění limitu 56,7 kg.

A co mají znamenat facky za trest? "Zjistili jsme, když jsme natáčeli videa, že nejsme úplně slušňáci. Takže za sprosté slovo je placák. Celkem nám to pomáhá," vysvětlil Dvořák. "Každým dnem přitvrzujeme, začalo to hlazením a teď už to jsou bomby," doplnil Patrik Kincl.

Související obsah

Dvořák v UFC absolvoval tři zápasy, celkovou bilanci má nyní 20-3 a od roku 2012 neprohrál. Nyní ho čeká podle trenérů nejkvalitnější soupeř dosavadní kariéry, který by ho měl posunout blíže k elitní pětce muší váhy a titulové šanci. Podle zpráv z USA je Dvořák v životní formě, a i on sám je přesvědčený, že se vrátí s dalším triumfem. 

"Nechci spoléhat na rozhodčí. Jeho dva poslední zápasy byly těsné. Já chci to vítězství, a i kdyby bylo na body, tak jednoznačné a bez toho, aby rozhodčí museli přemýšlet, komu to dát. Finiš by byl nejlepší, ale já chci diktovat a ukázat show. Je mi jedno, jestli na body nebo před limitem, ale jednoznačně pro mě."

V kleci se mu postaví nebezpečný Brazilec Matheus Nicolau (17-3-1), který v kariéře střídal muší a bantamovou váhu. Do UFC poprvé vstoupil v roce 2015, ale po třech výhrách a jedné prohře byl v únoru 2019 propuštěn. Aktuálně má bilanci 17 výher, 2 prohry a jednu remízu. Nyní je na vlně čtyř výher v řadě, dvě získal po návratu do UFC v roce 2021, kdy ukořistil bodové vítězství proti Manelu Kapemu a Timu Elliottovi.

Jak vidí soupeře trenéři a čím by mohl Dvořáka ohrozit?

Kincl: "Největší riziko u soupeře vidím v pohybu a nějakém counter-punch (úder do protipohybu). Kdy David ucítí krev a bude do toho chtít vletět."

Maršálek: "Musím říct, že soupeř je rychlý a šikovný. Ale kdybych si měl představit, že něčím ohrozí Davida, tak mi to prostě nejde. Riziko může být na zemi nebo ve wrestlingu. Ale myslím, že jediné riziko je David sám o sobě."

Zdroj: se svolením Davida Dvořáka

​Nadcházející zápas, který proběhne na prelims kartě nadcházejícího UFC galavečera, bude pro oba soupeře důležitým milníkem v kariéře. Dvořák by v případě výhry znovu poskočil v žebříčku muší váhy, kde aktuálně drží desátou příčku, a blíže k titulové šanci. O pás UFC bude v červnu bojovat Jiří Procházka a v případě vítězství by záhy mohl přijít i čas Davida Dvořáka.

"Těžko říct, až tento zápas vyhraji, budu blízko top pětce. Pak už každý zápas může být mezi elitní pětkou a tam, když se zraní titulový vyzyvatel, může být teoretická šance jako náhradník. Může to dopadnout letos, nejdéle pak za rok," odpovídal Dvořák na otázku týkající se jeho budoucí cesty v UFC.

Naposledy Dvořák ukončil soupeře už v prvním kole, a to škrcením jednou rukou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MMA

Důležité Události