Motor předvedl famózní obrat, druhou výhru slaví i Sparta

Hokejisté Sparty slaví gól do sítě Liberce Zdroj: Profimedia

Tak to byl obrat jako víno. Hokejisté Českých Budějovic prohrávali ještě minutu před koncem základní hrací doby s Pardubicemi 1:2, následně však ukázali domácím fanouškům něco nevídaného. Nejprve při hře v šesti bez brankáře vyrovnali, poté deset vteřin před koncem přiklonili výsledek na svou stranu. Vítěznou trefu si připsal Lukáš Pech. Motor se tak ve čtvrtfinálové sérii ujal vedení 2:0. Stejně se dařilo pražské Spartě, která po úvodním debaklu vyhrála i druhý zápas.

Motor si před druhou bitvou na jihu Čech hýčkal těsný náskok v sérii, v níž získal první bod. Do čtvrtfinálového duelu s pořadovým číslem dvě však vstoupili lépe Východočeši, kteří se v 16. minutě zásluhou Vály dostali do vedení. Pardubický obránce po přihrávce Camary napřáhl z levého kruhu a propálil Hrachovinu.

Po necelých sedmi minutách od úvodního buly prostřední periody Dynamo navíc navýšilo těsný náskok. V čase 26:51 si v předbrankovém prostoru počíhal ostrostřelec Robert Říčka a nedal brankáři Motoru šanci.

Jihočeši vykřesali naději zkraje 32. minuty, kdy se po střele Michala Vondry dostal k dorážce Miroslav Holec a dostal svůj celek na dostřel jediné trefy. Šance na budějovický úspěch pak do konce třetiny držel vynikající Hrachovina, který zlikvidoval hned několik příležitostí soupeře.

Po Camarově pokusu ze začátku závěrečného dějství zazvonila Budvar arénou tyčka. Oba týmy se poté vrhly do ofenzivy. Zatímco Motor se snažil dorovnat manko, Pardubice hodlaly těsné vedení pojistit. Na obou stranách ledové plochy však dominovali brankáři. Jihočeši to v samotném závěru zkusili v šesti bez brankáře a dosáhli kýžené trefy. Po Percyho dělovce, kterou Frodl pouze vyrazil, se z dorážky prosadil Martin Hanzl a vyrovnal.

​Vstřelený gól vlil Motoru do žil krev a jeho hráči ještě před sirénou přiklonili výsledek na svou stranu. Deset vteřin před koncem propálil Frodla Lukáš Pech a zařídil Budějovicím druhý bod v sérii. Střelec branky se ale z gólu příliš neradoval, protože těsně po střele utrpěl tvrdý hit od Anthonyho Camary, kvůli kterému se bezvládně zřítil k zemi. Led musel následně opustit jen za pomoci spoluhráčů.

Sparta rozhodla v první třetině

Liberec se z úvodní čtvrtfinálové porážky velmi rychle oklepal a na začátku druhého zápasu si vytvořil před sparťanskou klecí velký tlak. Zhruba po minutě hry prověřil Machovského Ordoš, který ho zkoušel překonat bekhendovým blafákem. To se mu však nepovedlo a skóre zůstalo nezměněné.

V čase 07:14 už se Bílí Tygři dočkali. Ladislav Šmíd zavezl kotouč do útočného pásma a nahodil ho na branku takovým způsobem, že zapadl až do sítě. Z vedení se však Severočeši neradovali příliš dlouho.  V 9. minutě totiž dorovnal gólový stav Vladimír Sobotka.

V čase 12:49 propálil Kváču David Němeček a Sparta se dostala do vedení. Za další dvě minuty Pražané opět oslavili gól. Libereckou síť rozvlnil po skrumáži před tygří klecí David Tomášek. Liberec však nesložil zbraně a ještě před sirénou snížil náskok soupeře. V brankovišti se nejlépe zorientoval Jaroslav Vlach a zblízka překonal Machovského. Trenéři Sparty si sice vzali trenérskou výzvu, ale byla jim zamítnuta, a tak pražský tým musel do oslabení. Tuto situaci však zvládli a drželi těsný náskok.

Na začátku druhé periody mohl vedení Sparty opět navýšit Řepík, když společně se Sobotkou postupoval na samotného brankáře, ale Kváča jej vynikajícím zákrokem vychytal. Do vyložených šancí se dostávali hlavně svěřenci trenéra Jandače, ale Thorell, Forman ani Horák neuspěli, a tak zůstal před třetí třetinou stav neměnný.

V ní byli i nadále aktivnější domácí, ale i přes to měli Bílí Tygři šanci vyrovnat, jenže bekhendová střela Ordoše zamířila těsně vedle. Ke hře bez brankáře se Liberec dostal až 36 vteřin před koncem, kdy si vybojoval buly v útočném pásmu. Tato herní varianta mu ale vůbec nevyšla, a tak Sparta vedení udržela a dostala se v sérii do trháku 2:0 na zápasy.

Výsledky druhých zápasů čtvrtfinále play-off Tipsport extraligy:

HC Motor České Budějovice HC Dynamo Pardubice 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 32. Holec (Vondrka, Percy), 60. M. Hanzl (Percy, Pech), 60. Pech (J. Ondráček) – 16. O. Vála (Camara, Matýs), 27. Říčka (Cienciala, R. Kousal)

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 3:2 (3:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Sobotka (Moravčík, Šmerha), 13. David Němeček (Matuškin, R. Horák), 15. Tomášek – 8. L. Šmíd (Kváča), 17. J. Vlach (M. Zachar, P. Jelínek)