Další sporty

Skandál v USA. Snowboardový kouč byl obviněn ze sexuálního obtěžování

Skandál v USA. Snowboardový kouč byl obviněn ze sexuálního obtěžování
Americký snowboarding čelí velkému skandálu (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz

Bývalý trenér amerických snowboardistů a snowboardistek Peter Foley byl obviněn ze sexuálního obtěžování několika svěřenkyň i jedné zaměstnankyně organizace U.S. Ski and Snowboard, tedy americké lyžařské a snowboardové organizace. Údajné oběti dlouholetého hlavního kouče nařkly ze zneužívání, napadení a dalších sexuální deliktů. Ženy se situaci rozhodly řešit minulý týden, kdy podaly stížnost u amerického centra pro bezpečný sport. Foley byl do vyřešení případu suspendován.

Jako hlavní trenér vedl americký snowboardový tým na sedmi olympijských hrách a se svými svěřenci z řad mužů i žen oslavil pětatřicet medailí. Teď ale slavný Peter Foley lítá ve velkém průšvihu.

Tři z jeho svěřenkyň a jedna zaměstnankyně vznesly vážné obvinění – uznávaný kouč je měl sexuálně obtěžovat, napadat a nutit k pořizování nahých fotografií. Ženy to oznámily minulý týden U.S. Center for SafeSport, tedy Americkému centru pro bezpečný sport. To Foleyho následně až do vyřešení případu suspendovalo. Americká lyžařská a snowboardová organizace poté oznámila, že obviněný trenér už není jejím zaměstnancem.

Postiženou je i jedna z olympijských medailistek, která se rozhodla vyjít s pravdou ven jen v případě, že její výpověď zůstane anonymní. Foley ji prý sexuálně napadl na konci jednoho z tréninkových kempů, jehož se zúčastnila jako devatenáctiletá. A to v noci, když spala.

"Byla jsem na kraji postele a spala jsem. V jednu chvíli jsem cítila, jak se za mnou do postele někdo vplížil," uvedla sportovkyně, která zároveň dodala, že jí došlo, o koho se jedná. "Trenér natáhl levou ruku přes mé tělo a vložil do mě prsty. Stalo se to na chvíli a prostě to přestalo, on vstal a odešel," popsala nepříjemný zážitek.

Související obsah

​Jednou jí Foley také začal líbat. Sílu na to, aby se bránila, neměla. Trenér totiž měl na starosti nasazování sportovců na závody, a tak se bála, že by jí mohl uškodit.

Žena tak navázala na snowboardcrossařku Callan Chythlook-Sifsofovou, bývalou olympioničku, jež Foleyho obvinila během letošních her v Pekingu. Organizace U.S. Ski and Snowboard tehdy pronesla, že se případem začne zabývat.

Neznámá sportovkyně i další tři ženy souhlasily s pomocí při vyšetřování. Jednou z nich je i Lindsey Sine Nikolová, jež v letech 2006 – 2010 pracovala pro americkou lyžařskou a snowboardovou organizaci. Foley ji prý nutil pořizovat nahé fotografie a při závodech Světového poháru v prosinci 2008 ji prý dokonce sexuálně napadl. Ve výpovědích je toho ale ještě daleko víc.

Související obsah

​Sám Foley se prostřednictvím svého právníka rozhodl bránit. "Jakákoli obvinění ze sexuálního zneužití proti němu jsou nepravdivá," řekl Howard Jacobs, jenž kouče zastupuje, pro ESPN. "Pan Foley se nezapojil do žádného jednání, které by porušovalo kodex amerického centra pro bezpečný sport. Pokud ho centrum kontaktuje, bude s ním spolupracovat," přidal ke zhodnocení situace. 

Případ se prozatím bude vyšetřovat, jaké budou padat tresty, se teprve uvidí. 

Obviněný trenér se zúčastnil i olympijských her, kde Ester Ledecká vybojovala další zlatou medaili:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události