Další sporty

Do transgender plavkyně se opřel i guvernér. Mezi ženami prý nemá co dělat

Do transgender plavkyně se opřel i guvernér. Mezi ženami prý nemá co dělat
Transgender plavkyně Lia Thomasová | Zdroj: profimedia.cz

Floridský guvernér Ron DeSantis je další osobou, která se zařadila ke kritikům transgender plavkyně Lii Thomasové. Americká sportovkyně nedávno triumfovala na univerzitním šampionátu NCAA.

"Muž, který se identifikuje jako žena, mohl soutěžit a byl prohlášen za vítěze závodu?" ptá se udiveně floridský guvernér ve svém prohlášení. "Mým předsvědčením je, že muži by neměli soutěžit s ženami, jako je Emma Weyantová," zmínil Ron DeSantis plavkyni ze závodu na 500 yardů (přibližně 457 metrů), která na NCAA šampionátu skončila druhá právě za transgender závodnicí Thomasovou.

Republikánský kandidát se tak přidal k řadě dalších kritiků, kteří berou účast transgender plavkyně na univerzitním šampionátu za chybu. Nesouhlas už vyjádřila například Angela Morabitová, která je bývalou tiskovou tajemnicí ministerstva školství za vlády prezidenta Donalda Trumpa. Nad účastí Lii Thomasové pak kroutila hlavou také sedmnáctá plavkyně stejného závodu Réka Györgyová, která organizaci NCAA poslala otevřený dopis, kde Thomasové vyjadřuje úctu, zároveň ale nechápe, jak může závodit mezi "biologickými" ženami.

Související obsah

DeSantis, jenž patří mezi kandidáty na prezidenta, podepsal v minulém roce zákon, který zakazuje transgender atletkám, jako je Thomasová, účastnit se dívčích a ženských školních sportů ve státě Florida. Podobné podmínky pak panují i v dalších deseti amerických státech.

Související obsah

Lia Thomasová byla do 21 let mužem. Od roku 2019 se pak za pomocí hormonální léčby postupně stávala ženou. Po klesnutí hladiny testosteronu jí bylo umožněno závodit mezi ženami.

Lia Thomasová se stala vítězkou závodu na univerzitním šampionátu NCAA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události