Konec nadějí. Češi padli gólem v prodloužení a na MS si nezahrají

Smutek českých fotbalistů v utkání se Švédskem Zdroj: Profimedia.cz

Jediná výhra mohla český národní tým přiblížit k účasti na MS v Kataru, potřeba bylo zvítězit na horké švédské půdě. Národní tým nezačal špatně a v prvním poločase dokonce skóroval, ale branka nebyla pro faul uznána. Nakonec se duel dostal až do prodloužení, kde rozhodl ve 110. minutě Robin Quaison.

Trenér Šilhavý neměl k dispozici ani jednoho z obránců, kteří hráli na loňském Euru v základu, a tak padla volba na Jakuba Brabce s Tomášem Holešem ve středu obrany. Holeš je spíše defenzivním záložníkem, ale ze Slavie je zvyklý hrát i na stoperu. Na levý kraj poslal zkušený trenér Michala Sadílka, jenž je také spíše záložníkem, a na pravý kraj stopera Davida Zimu. Všechno ale nakonec bylo jinak, než bylo avizováno v sestavě a hrál se systém s trojicí stoperů Holeš, Brabec a Zima.

Do první zajímavé akce si po rohu naběhl Alexander Isak, ale ten na první tyčce zakončoval nad branku Tomáše Vaclíka. Pak hrál celek Jaroslava Šilhavého, nejdříve střílel Souček, ale rána byla zblokována na roh. Z něj se prosadil Jan Kuchta, ale jeho zásah přišel po faulu na bránícího hráče. Přesto Michael Oliver dlouho hovořil s VARem.

Jan Kuchta byl i v další zajímavé šanci, kdy se k němu dostal míč a byl sám před brankou. Hráč ruského Lokomotivu nabídl balon pro Hložka, který mohl zakončovat do odkryté brány, ale na poslední chvíli zakročil bránící Olsson. Na druhé straně dostal míč do šestnáctky Dejan Kulusevski, ale z pravé strany vápna zakončoval jen vedle.

​Do kabin se nakonec šlo za stavu 0:0. Druhý poločas byl hodně opatrný a ve vápně nepřesně zakončoval hlavičkou Souček, o pár minut později střílel před vápnem vysoko nad branku Antonín Barák. Po hodině hry byl stav stále bezbrankový. Velkou šanci měl v 78. minutě Svandberg, ale jeho hlavička šla jen do středu branky. V protiakci se uvolnil Kuchta, ale zpoza vápna střílel vedle branky.

Velkou šanci na rozhodnutí měl ve čtvrté nastavené minutě Milan Havel, který dostal míč k pravé tyčce, kde byl osamocen, ale jeho zakončení bylo špatné a míč šel vedle. Pokračovalo se tak prodloužením hraným na dvakrát patnáct minut. Na začátku prodloužení času dostal míč na zadní tyčku Quaison, ale jeho sklepnutí česká obrana odvrátila před číhajícím Forsbergem.

Nejhorší chvilka pro českou obranu přišla na začátku druhého prodloužení, kdy si Robin Quaison vyměnil ve vápně míč s Isakem a střelou po zemi zmrazil české fanoušky. Nakonec se Češi do žádného závěrečného tlaku nedostali a po jediné brance prohráli, čímž naděje na postup na MS skončily.