Fotbal

Spartě sedí na tribuně poklad. Nita předvedl v repre další luxusní zákrok

Spartě sedí na tribuně poklad. Nita předvedl v repre další luxusní zákrok
Florin Nita v dresu rumunské reprezentace Zdroj: Profimedia

Rumunský fotbalový brankář Florin Nita nastoupil do soutěžního zápasu za Spartu naposledy 21. listopadu. Potom byl odstaven až na třetí kolej a v brance od té doby dostávají přednost jeho konkurenti Dominik Holec a Milan Heča, přitom Nita tým z Letné svými výkony nejednou podržel a patřil mezi největší opory. Jak moc se trenérský tým Sparty mýlí, dokázal Nita svým výkonem v rumunském dresu proti Řecku, kdy také vytáhl další ze svých vynikajících zákroků na čáře.

Florin Nita nastoupil do branky na celých devadesát minut po dlouhých čtyřech měsících. V přípravném zápase proti Řecku stál sice na straně poražených, kdy jeho tým prohrál 0:1, ale připsal si dva zákroky, z nichž jeden byl opravdu povedený. I přes dlouhou pauzu se ale jednalo o další ze spolehlivých výkonů, který Nita tradičně předváděl ve Spartě i rumunské reprezentaci. Ne náhodou byl na konci loňského roku vyhlášen nejlepším fotbalistou Rumunska. 

Ani to mu ale nestačí, aby nastupoval v brance Sparty. Poslední ligový zápas odchytal Florin Nita za Spartu proti Slovácku, kdy dostal čtyři góly. Ani jeden z nich nešel vyloženě na jeho vrub, přesto se ho trenér Pavel Vrba rozhodl odstavit a dal přednost Dominiku Holcovi, který do Sparty přestoupil v roce 2020, ale poté byl odeslán na hostování do polského Rakówa, odkud se zase vrátil zpátky do Prahy. 

Holec sice byl hned v prvním zápase po odstranění Nity u porážky 0:2 se skotskými Rangers, což způsobilo konec Sparty v Evropské lize, ale pak následovaly čtyři ligové výhry a skalp dánského Brondy. Slovenský gólman v těchto pěti utkáních pustil celkem tři góly, což mu pomohlo si upevnit nečekaně získanou pozici jedničky. 

Nitovi ve Spartě vůbec nepomohla, spíše přesně naopak, ani jeho prosincová vyjádření pro rumunská média, kdy řekl, že ve Spartě už necítí respekt, a pokud nedostane od trenéra Vrby v bráně šanci, tak zváží možnost k odchodu. Údajně mu bylo slíbeno, že bude chytat v zápase s Rangers, ale nestalo se tak. S touto informací přišel rumunský novinář Emanuel Rosu. 

Související obsah

"Za prvé bych chtěl říct, že jeho rozhovor byl nešťastný v několika ohledech. Nemám problém s tím, když je hráč nespokojený kvůli tomu, že nehraje. Ale některé Florinovy výroky byly zbytečné. Třeba o tom, že se trenérovi nelíbí jeho obličej a českému hráči by se to nestalo… Nemělo by se to stávat," řekl Tomáš Rosický na tiskové konferenci po zimní části sezony. 

Vedení Sparty brala tahle veřejná vyjádření jako velký projev neprofesionality, což bylo jedním z důvodů, proč se nevrátil do branky ani po zimní pauze. Zachytal si pouze třicet minut v přípravném utkání proti Chrudimi. Zpočátku byl sice veden mezi zraněnými, ale i po uzdravení střídal lavičku s tribunou. A když se Pavel Vrba rozhodl posadit Dominika Holce, dostal přednost Milan Heča, který svoji šanci také chytil za pačesy a svými výkony si vysloužil pozvánku i do reprezentace. Všechno tak nasvědčuje tomu, že jsou Nitovy dny ve Spartě zřejmě sečteny. 

Brankář Sparty Milan Heča byl poprvé v kariéře povolán do reprezentace. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události