Další sporty

Předseda paralympijského výboru Sýkora: S vyloučením Ruska souhlasím

Předseda paralympijského výboru Sýkora: S vyloučením Ruska souhlasím
Předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora | Zdroj: Se svolením Zbyňka Sýkory

Od prosince vede Český paralympijský výbor (ČPV) nový předseda, kterým se stal Zbyněk Sýkora. Do své nové role naskočil tři měsíce před startem paralympijských her, a byl tak v jednom kole. Jaké má cíle a ambice s ČPV? Jak hodnotí uplynulou paralympiádu a jak se staví k vyřazení ruských a běloruských sportovců?

Nedávno skončily paralympijské hry v Pekingu. Jak byste je zhodnotil?
Sport byl tentokrát až na druhém místě. Bylo tam hodně operativních věcí, které jsme museli řešit a které nebyly tak viditelné. Sport byl opravdu upozaděný. Pořád se ještě řešil covid. Pořadatel se samozřejmě v maximální možné míře snažil, aby se tam nikdo nenakazil. Byly tam hodně přísné hygienické podmínky. Předodletová fáze byla hodně náročná. Do speciální čínské aplikace jsme museli už 14 dní předem psát teplotu a náš aktuální stav. Museli jsme zadávat všechny testy, očkování a podobně. A to pro kompletních 44 členů výpravy. A řešila se také situace ohledně Ruska a Ukrajiny. I kvůli tomu jsem tam příliš necítil tu myšlenku olympismu a paralympismu.

Pro vás osobně to byly první hry. Jak to na vás zapůsobilo?
Moc se mi to líbilo. Asi nemám úplně zapotřebí znovu jet do Číny, ale jsem moc rád, že jsem se toho mohl účastnit. Peking je opravdu obrovská metropole. A opět se mi potvrdilo to, co jsem si myslel. Když Číňané chtějí, tak dokážou opravdu cokoliv. Například lyžařské středisko vybudovali opravdu během krátké doby. Bylo to nádherné, moderní a bezbariérové středisko. Měli tam opravdu všechno. Bylo tam přes 300 sněžných děl. Bylo to opravdu luxusní. Z organizačního hlediska to bylo špičkové. Měli jsme všude průvodce i o všem dostatek informací. Ale souvisí to také s tím, že naše vedení skvěle pracovalo. Co se týče samotného Pekingu, tak je to zvláštní metropole. Nikde není žádná zeleň, což mě překvapilo. Všechno bylo takové suché, mrazivé a šedivé. Z mého pohledu tam bylo hodně smogu. I když místní říkali, že ho tam tolik není, že to je dobré. Zarazilo mě to, že jsme viděli na druhý, maximálně třetí panelák. Ale prý to bývá mnohem horší. Určitě bych tam bydlet nechtěl. Skvělé ale bylo, že jsme měli například vlastní olympijské a paralympijské jízdní pruhy.

Související obsah

Vy už jste to nakousl. Do paralympiády promluvila také situace na Ukrajině a Mezinárodní paralympijský výbor nakonec zakázal start výpravám Ruska a Běloruska. Řešilo se to nějakým způsobem ještě na místě? Byly nějaké výpravy, které s tím nesouhlasily?
Den předtím, než Mezinárodní paralympijský výbor start těmto dvěma zemím zakázal, tak vydal prohlášení, že to udělat nemůže, protože v tom nemá právní oporu. Jediná cesta, jak to udělat, byla ta, že jim nebude schopen zajistit bezpečnost. Když tohle vydal, tak to nebyla pravda. Ale do druhého dne se něco změnilo, i když nevím co. Což neví v podstatě nikdo. Ale prostě výpravy nakonec poslal domu. Přišlo mi to, jako kdyby to byl předem připravený krok od Mezinárodního paralympijského výboru. My jsme s ním samozřejmě byli v neustálé komunikaci, stejně jako ostatní výbory. Tlak na to byl enormní. Někteří předsedové říkali, ať se tam Rusko i Bělorusko nechá, někteří zase naopak. Například Polsko bylo hodně proti. Já si myslím, že se rozhodli správně. Sice se říká, že politika do sportu nepatří, ale tady probíhá regulérní válka, ve které umírají lidé. Všechno, co může ukázat, že tohle není normální, tak tomu může pomoct. V rámci Českého paralympijského výboru jsme řekli, že chceme, aby ruští a běloruští sportovci na paralympiádě nebyli. Když je Mezinárodní paralympijský výbor vyřadil, obepsal všechny ostatní výbory a chtěl vědět, jestli s tím ten daný výbor souhlasí, nebo ne. Všichni víme, že to bude mít ještě dohru a Rusko s Běloruskem to ještě napadnou a půjde to k nějakému soudu. Mezinárodní paralympijský výbor tak bude pod velkým tlakem a samozřejmě pak vytáhne vyjádření jednotlivých výborů. Kdyby se Rusko s Běloruskem nevyloučilo, tak reálně hrozilo, že by hry opustily jiné výpravy. Podle mě to prostě bylo správné rozhodnutí.

Vy jste do pozice předsedy paralympijského výboru nastoupil na začátku prosince loňského roku. S jakou vizí a jakými cíli jste do toho šel?
Vůbec nevím, jestli bych to udělal znovu, protože jsem tohle všechno nečekal. Nebyl jsem na to samozřejmě sám. Všechno jsme připravovali rok a půl před volbami. Nejprve jsme byli v týmu dva a pak tým samozřejmě narostl. Obklopil jsem se týmem, který věřil ve změnu. 4. prosince se změnily stanovy a podle mě proběhly první opravdu demokratické volby. Nastoupili jsme hned v pondělí 6. prosince ráno, tedy asi tři měsíce před paralympiádou, a řešili jsme pouze operativní věci. Samozřejmě jsme se hned snažili nasát atmosféru a dostat se do toho. Bylo to opravdu náročné, protože nás bylo fakt málo. Řešili jsme ale také restart organizační struktury, revize dodavatelských smluv, s kým budeme spolupracovat, s kým nebudeme spolupracovat. Dneska už máme po paralympiádě, máme za sebou vyhlášení nejlepšího handicapovaného sportovce za rok 2021, což byly dvě největší akce. Teď se konečně můžeme začít věnovat koncepční práci.

Související obsah

Jaké konkrétně?
Budeme se věnovat stabilitě financování a zabezpečení. Chceme vyrobit plán na další dva paralympijské cykly. Když si řekneme, že chceme tolik a tolik medailí, tak co všechno pro to musíme udělat a tak dále. Nechceme jít cestou externích subjektů, ale chceme spoléhat na naše zaměstnance. Od 1. dubna pro nás bude dělat marketingového ředitele Jiří Ježek, což je velká ikona paralympijského sportu, a já jsem za něj moc rád. Ten se nám bude starat o partnery. Zatím jsem na něj neslyšel jediné negativní slovo. Novou ředitelkou komunikace bude pak Veronika Macková, která má s paralympijským sportem velké zkušenosti. Chceme všechno digitalizovat a chceme působit moderně. Věnujeme se také redesignu a rebuildingu celého hnutí. Musíme mít logo, které bude splňovat nároky Mezinárodního paralympijského výboru, který má jasně dané noty. Navíc měníme sídlo. Nechceme být na Strahově, protože podle nás jsou ty prostory nevyhovující. K 1. červnu se přesouváme k našemu globálnímu partnerovi. Budeme v sídlech Allianzu, což jsou moderní budovy, a vypadá to tam opravdu skvěle. Připravujeme také síň slávy. Od našich sportovců pak budeme chtít, aby mladé sportovce motivovali ke sportu a setkávali se s nimi. Aby s nimi byli v kontaktu například v rehabilitačních centrech a třeba ve školách. Tohle například dělá skvěle para hokej.

Jak probíhá spolupráce mezi vámi a Českým olympijským výborem?
Sport je jenom jeden, což je naše myšlenka. Chceme s ním být v co nejužším kontaktu. A my máme velké štěstí, že se tomu Český olympijský výbor nebrání. Je k nám otevřený jak co se týče marketingu, tak třeba i partnerů. Já jsem v kontaktu s předsedou Jiřím Kejvalem a vymýšlíme společné projekty. I s paralympiádou nám hodně pomohl. Otevřel nám dveře na velvyslanectví. Pomohl nám s testováním na covid-19 nebo s cestováním. My z té spolupráce těžíme, ale samozřejmě to nemůže být jednostranné. My nesmíme být takovou koulí na noze. Chceme, aby spolupráce byla oboustranně výhodná. Chceme, aby potenciál para sportu byl stoprocentně využit. Spolupráce s ČOV je výborná. Já jako předseda ČPV jsem rovnou i členem výboru ČOV. Což je prostě ultimátní věc.

Související obsah

Myslíte si, že český para sport dostává dostatečný mediální prostor? Není to jedna z věcí, kterou byste chtěli zlepšit?
Nemyslím si, že to je úplně špatné, ale samozřejmě to může být lepší. Já bych to pojmenoval jako zrovnoprávnění para sportu a je to naše velké téma. Nemyslím to samozřejmě tak, že ČOV má třeba každý den v televizi hodinu a my ji chceme taky. Nám stačí třeba 20 minut, protože víme, že nás je méně. Na světě je sedm miliard lidí, s handicapem kolem jedné a půl miliardy a z toho je ještě daleko méně těch, kteří sportují. Nám jde ale o to, kdy v té televizi budeme. Nechceme našich pár minut třeba ve dvě ráno, ale někdy v primetimu, aby tam byl pořádný dosah. Tomu se chci věnovat a je to i jeden z důvodů, proč jsme zaměstnali Veroniku Mackovou, která má obrovské zkušenosti.

Dříve se hodně mluvilo o tom, že je paralympijský sport upozaděn a je tam problém s financemi. Podle některých paralympioniků se to ale zlepšuje. Jak je to? Pomáhá v tomto případě i Národní sportovní agentura?
V tomhle zatím příliš nepomáhá. Když se bavíme o financování, tak někteří paralympionici říkají, že je to špatné, ale tak to úplně není. Mohlo by to být mnohem horší, než to je. Je samozřejmě dobře, když to má vzrůstající tendenci, ale určitě to aktuálně není tak, že by jednotliví sportovci byli bez podpory. Spousta medailistů má úvazky u sportovního centra Victoria. Máme tam 19 profesionálních nebo poloprofesionálních sportovců. K tomu mají budgety na nákup materiálu. Pokud mají výkonnost, tak samozřejmě mají podporu i od Národní sportovní agentury. To funguje poměrně dobře. Být profesionální sportovec není jen o tom, že někam přijedu, hodím daleko a dostanu zlatou medaili. Já se musím i chovat jako profesionální sportovec. Musím umět mluvit s médii a měl bych kolem sebe mít tým, kde každý bude plnit svou roli. Mít například manažera, který bude řešit věci, jež třeba přímo nesouvisí s výkonem. I tohle chceme změnit a zlepšit.

Související obsah

Představoval byste si s Národní sportovní agenturou ještě výraznější spolupráci?
Já jsem na NSA poměrně často a jsme v častém kontaktu. Je to poměrně složité téma a já chápu, proč všechno nejde úplně tak snadno. NSA vznikla jako subjekt, jenž by měl efektivně a rychle přerozdělit peníze, které bude mít schválené od vlády. Když ty peníze na NSA přijdou, tak by tam měl sedět úředník, který rychle vypíše výzvy, následně se to vyhodnotí a peníze pošle. Protože když ty peníze dotečou výborům, klubům a různým asociacím v druhé polovině roku, i když jsou to peníze na celý rok, tak logicky se to nestihne utratit. Nebo jako jde to, ale musely by se přifukovat faktury a musely by se ohýbat různé věci. Což prostě není správné. NSA by měla fungovat tak, že na podzim vypíše výzvy, vyhodnotí je hned, jak bude moct, a jakmile bude schválený rozpočet, tak pošle peníze. Tohle je ideální scénář a bylo by skvělé, kdyby to tak fungovalo. Já do toho samozřejmě tolik nevidím, protože to není moje náplň práce. Bohužel aktuálně se to neděje, což mě mrzí, a chtěl bych to změnit.

Dlouho to vypadalo, že ruští a běloruští sportovci budou moct na paralympiádě startovat. Nakonec to tak nebylo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události