Fotbal

Tisíce míčů s pískem jako symbol obětí. Sílí protesty proti MS v Kataru

Tisíce míčů s pískem jako symbol obětí. Sílí protesty proti MS v Kataru
Prezident organizace FIFA Gianni Infantino Zdroj: Profimedia.cz

FIFA v pátek čelila masivním protestům. Před sídlem nejvyššího orgánu světového fotbalu ve švýcarském Curychu se totiž v den losování základních skupin letošního MS v Kataru sešli členové německé organizace AWO, která brojí proti šampionátu na Arabském poloostrově, a vyskládali před vchod tisíce míčů naplněných pískem. Ty mají symbolizovat oběti, jež si vyžádaly přípravy na největší fotbalový svátek světa.

Světový šampionát v Kataru je naplánován už několik let, přesto se jeho odpůrci s daným faktem stále nesmířili a místo konání je neustále pod palbou kritiky. Stejně tak Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA), jež zemi na Arabském poloostrově vybrala jako pořadatelský stát.

Kritika je mířena především na špatné pracovní podmínky pro dělníky, kteří se podíleli na stavbě stadionů i potřebné infrastruktury. Na den, kdy proběhne losování skupin MS, byla svolána před sídlo FIFA v Curychu protestní akce, jíž se zúčastnili členové německé organizace AWO.

Související obsah

​Ta sdružuje veřejné poskytovatele sociálních služeb a rozhodla se pro symbolický akt. List The Guardian loni informoval o tom, že si stavební práce v Kataru vyžádaly 6 500 obětí. Proto příslušníci AWO naplnili přesně tento počet balonů pískem a vyskládali je před sídlem FIFA. Na míče navíc napsali vzkaz, že je nejvyšší fotbalová organizace světa skvrnou a hanbou. 

S faktem, že se MS uskuteční právě v Kataru, už přesto nic neudělají. Šampionát se koná letos na podzim a má i přesně vymezené termíny. 

Na fotbalovém MS se bude hrát i na speciálním stadionu z kontejnerů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události