Fotbal

Dres, ve kterém Maradona předvedl boží ruku, jde do aukce. Útočí na rekord

Dres, ve kterém Maradona předvedl boží ruku, jde do aukce. Útočí na rekord
Ikonický dres Diega Maradony jde do aukce Zdroj: profimedia.cz

Ikonický argentinský dres, ve kterém zesnulý Diega Maradona, vstřelil dva své nejslavnější góly fotbalové kariéry, jde do aukce. Podle odhadů by trikot z fotbalového MS 1986 mohl atakovat i nejdražší vydražený sportovní dres historie. Jeho hodnota se má pohybovat okolo 5,2 milionu dolarů (cca 117 milionů korun).

Maradonův dres s číslem 10 vlastnil posledních 35 let bývalý anglický záložník Steve Hodge. Oba hráči si vyměnili dresy na konci čtvrtfinále mezi Argentinou a Anglií. Ve stejném utkání, které proběhlo na MS 1986, vstřelil legendární fotbalista dva góly a Argentina nakonec vyhrála 2:1.

Obě branky navíc patří k nejslavnějším v historii. Diego Maradona nejdříve skóroval právě po chybě Hodgea, jenž poslal vysoký míč na brankáře Shiltona. Argentinská hvězda tehdy gólmana přeskočila a dostala míč mezi tři tyče. Podle opakovaných záběrů však Maradona zasáhl míč rukou a gól neměl platit, sudí však branku uznal. Sám argentinský útočník prohřešek proti pravidlům dlouho odmítal a tvrdil, že šlo o ruku boží.

Související obsah

"‚Boží ruka‘ je skutečně jedinečným okamžikem nejen v historii sportu, ale i v historii 20. století," prohlásil Brahm Wachter, vedoucí streetwearu a moderních sběratelských předmětů v aukční síni Sotheby’s, kde se dres draží.

Ve stejném zápase předvedl Diego Maradona také úchvatné sólo, kdy si vzal míč na polovině hřiště, překonal několik protihráčů a skóroval. Jeho branka byla v roce 2002 vyhlášena gólem století.

Související obsah

"Bylo to absolutní privilegium hrát proti jednomu z největších a nejúžasnějších fotbalistů všech dob," prohlásil držitel dresu a bývalý fotbalista Steve Hodge. Angličan po Maradonově smrti v roce 2020 tvrdil, že dres nikdy neprodá, nyní ale couvl.


Podle odhadů se může Maradonův ikonický dres prodat až za 5,2 milionu dolarů (cca 117 milionů korun). Částka by tak měla s přehledem překonat dosavadní aukční rekord za dres Brazilce Pelého z MS 1970, jenž se v roce 2002 vydražil za 157 tisíc liber (4,6 milionu korun). V ohrožení je ale i nejdražší vydražený sportovní dres historie. Tedy dres baseballisty Babe Rutha z Yankees, který se prodal za 5,6 milionu dolarů (cca 126 milionů dolarů).

Diego Maradona zemřel 25. listopadu 2020 ve věku 60 let, podívejte se na tehdejší reportáž v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události