Další sporty

Boxerské klání roku má své datum. Joshua vyzve Usyka uprostřed léta

Boxerské klání roku má své datum. Joshua vyzve Usyka uprostřed léta
Zdroj: profimedia.cz

První zápas byl senzace. Oleksandr Usyk v září minulého roku po dvanáct kol ničil Anthonyho Joshuu a po dobytí křížové váhy se stal mistrem světa boxu i v nejtěžší kategorii. Bylo jasné, že Brit si bude chtít vzít pásy WBA, IBF, WBO a IBO zpět. Šampion kvůli tréninku na odvetu opustil domobranu rodné Ukrajiny a nyní se objevila zpráva, kdy se představí v ringu.

Dlouho se přesně nevědělo, kdy ke klání dojde. Podle nových informací už ale z jednání vyšlo finální datum. Rivalové se opět střetnou deset měsíců po prvním duelu –⁠  23. července 2022. Ačkoli promotér Eddie Hearn naznačil, že by se odveta mohla odehrát i ve Velké Británii, nejpravděpodobnějším místem dění je Saúdská Arábie. Se zprávou přišlo americké ESPN.

Ačkoli v závěru prvního střetnutí nebyl Usyk (19-0, 13 KO) daleko od ukončení Joshuy (24-2, 22 KO), nakonec mistrovské pásy získal bodovým rozhodnutím 117-112, 116-112, 115:113. V červenci se ukáže, zda tři boxerské pásy z velké čtyřky dokáže i obhájit.

Pro 32letéhou Joshuu odveta není neznámou půdou. Že se dokáže vrátit, ukázal v lednu 2019, kdy se za první porážku v kariéře pomstil Andymu Ruizovi Jr. Mexičan tehdejšího šampiona poslal k zemi v sedmém kole, ve druhém střetnutí už Joshua dominoval a znovu usedl na trůn těžké váhy.

Související obsah

​Nadcházející zápas ale bude těžší. Usyk v kariéře nepoznal porážku a tentokrát nebude bojovat jen za sebe, ale také za Ukrajince, kteří brání svou vlast proti ruským vojskům. "Vždy, když boxuju, tak to dělám na 100 procent a mám silnou motivaci. Ale nyní mi je jasné, že musím zabrat na 300 procent," řekl dříve šampion pro TN.cz.

Usyk opustil Ukrajinu na konci března, po měsíci stráveném v domobraně, ke které se připojil dobrovolně, ačkoli dle zákonu nemusel. Chvíli strávil také v České republice, kde se zúčastnil přátelského utkání mezi Hradcem Králové a Polissjou Žitomir. Z české kotliny pak zamířil na východ, kde se připravuje na nadcházející zápas.

Podívejte se na exkluzivní rozhovor se světovým šampionem o válce na Ukrajině i nadcházejícím zápase s Joshuou:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události