Motorsport

Ruský závodník byl za hajlování tvrdě potrestán, dlouho si nezajezdí

Ruský závodník byl za hajlování tvrdě potrestán, dlouho si nezajezdí
Závody motokár (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz

Patnáctiletý závodník Arťom Severjuchin za hajlování na stupních vítězů přišel o závodní licenci. Rozhodlo se o tom na mimořádném zasedání Italského automobilového klubu (ACI). Jezdci navíc hrozí i další tresty.

ACI svolal speciální mítink, na kterém projednal šokující dění prvního kola motokárového mistrovství Evropy juniorů v Portugalsku. Severjuchin, který závod vyhrál, na stupních vítězů hajloval a gesto doplnil širokým úsměvem.

ACI s okamžitou platností mladému závodníkovi odebral licenci. Také případ předal k mezinárodní sportovní justici, která může vyvodit další postih. Gesto řeší také Mezinárodní automobilová federace (FIA) a očekává se udělení zákazu činnosti.

"Nevyhnutelná opatření. Severjuchin bezohledným gestem ukázal nedostatek respektu, a to nejen k hodnotám, které vždy inspirovaly sport, ale také vůči lidskosti, důstojnosti a občanskému soužití," stojí ve vyjádření ACI.

Severjuchin, který díky pobytu a studiu v Itálii donedávna závodil pod italskou vlajkou, tak přišel o šanci v podniku pokračovat. Mohl by sice zažádat o licenci u Ruské federace, ale vzhledem k probíhajícímu disciplinárnímu řízení u FIA je vydání další licence prakticky nemožné. Navíc s ním ihned po incidentu stáj Ward Racing rozvázala smlouvu.

Související obsah

​Sám provinilý jezdec se za gesto omluvil: "Chtěl bych se omluvit za to, co se stalo na mistrovství Evropy v motokárách. Když jsem stál na pódiu, ukázal jsem gesto, které mnozí vnímali jako nacistický pozdrav. Ale to není pravda – nikdy jsem nacismus nepodporoval a považuji ho za jeden z nejstrašnějších zločinů proti lidskosti. Nedokážu vysvětlit, jak se všechno ostatní stalo. Vím, že je to moje chyba, vím, že jsem hloupý. A jsem připraven být potrestán. Ale prosím, pochopte, že jsem tímto gestem nepodporoval nacismus ani fašismus."

V roce 2020 světový šampionát nabídl šílenou podívanou. Luca Corberi po vyjetí z tratě hodil kus motokáry po svém rivalovi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události