Fotbal

Skandál hvězdy Barcelony. Nahrávky obvinily fotbalistu ze zisku tučné provize

Skandál hvězdy Barcelony. Nahrávky obvinily fotbalistu ze zisku tučné provize
Obránce fotbalové Barcelony Gerard Pique. | Zdroj: Profimedia.cz

Fotbalista Gerard Piqué lítá v pěkném průšvihu. V médiích totiž byly zveřejněny staré telefonické rozhovory z roku 2019 mezi hráčem Barcelony a prezidentem španělské fotbalové federace, které se týkaly přesunu domácího Superpoháru do Saúdské Arábie. Pětatřicetiletý obránce měl za pomoc své firmy Kosmos Group při vyjednání změny formátu a místa konání vyinkasovat tučnou provizi, takřka šest set milionů korun. V původně zveřejněných informacích o dohodách ale jeho jméno vůbec nezaznělo.

Čtyřiadvacet milionů eur, tedy téměř šest set milionů korun. Tolik měl vyinkasovat španělský fotbalista Gerard Piqué pro svoji společnost Kosmos Group jako provizi za to, že v debatách s prezidentem španělské fotbalové federace Luisem Rubialesem přispěl k tomu, že došlo ke změně formátu i místa konání domácího Superpoháru.

Ten se od roku 2020 koná v Saúdské Arábii a probíhá jako turnaj Final Four. Piqué měl se svou firmou podle listu El Confidencial, jak oznámila agentura Reuters, obdržet díky vyjednání šestileté smlouvy za každý konaný turnaj čtyři miliony eur, což je téměř sto milionů korun. Tato částka je prý deseti procenty ze 40 milionů eur (cca 1 miliarda korun), které španělské fotbalové federaci přislíbili za každý rok zástupci Saúdské Arábie za to, že se turnaj uskuteční na jejich území.

Vše bylo zjištěno z nahrávek, jež získali hackeři. Záznamy pak byly zveřejněny v médiích.  Federace sice uvedla, že na zachycených rozhovorech není nic nezákonného a dohody už byly odtajněny dřív. V době, kdy byly úmluvy oznámeny, ale Rubiales zapojení Piquého rázně odmítal. Teď se ukázalo, že fotbalista se svou společností naopak sehrál významnou roli.

Nic špatného na svém podnikání nevidí ani samotný Piqué. "Absolutně nemám co skrývat, všechno je to legální," uvedl pětatřicetiletý zadák podle agentury Reuters. "Můžeme diskutovat o morálce, ale jedinou nezákonností je únik nahrávek. Nevidím ani žádné etické problémy, ani střet zájmů. Je to naopak, jsem hrdý na velkolepou práci, kterou jsme odvedli, když jsme přivezli španělský Superpohár do Saúdské Arábie," dodal.

Související obsah

Proti zveřejnění nahrávek se navíc rozhodl bránit. "Proti zveřejnění záznamů podnikneme právní kroky. Nahrávky byly vytrženy z kontextu. Jen jsem se snažil pomoci prezidentovi mít vzorec, který byl finančně logický pro federaci a kluby. Komerční problémy nemají nic společného se sportovními," řekl Piqué.

Rozhodnutí o přesunu Superpoháru do Saúdské Arábie přitom bylo od začátku kritizováno. A to především kvůli otázce dodržování základních lidských práv v této zemi. Organizace Amnesty International dokonce vyzvala kluby, které se do turnaje zapojily, aby zaujaly k otázkám práv žen a rovnosti stanovisko. Žádného se však nedočkala.

Barcelona v lize padla s šestnáctým Cádizem, její obránce Gerard Piqué teď navíc řeší skandál:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události