Fotbal

Na stole je radikální změna formátu Ligy mistrů. Připravte se na "týden fotbalu"

Na stole je radikální změna formátu Ligy mistrů. Připravte se na "týden fotbalu"
Zdroj: profimedia.cz

UEFA má na stole návrh na nový formát závěrečné části Ligy mistrů. Místo čtyř zápasů by se podle něj v semifinále hrály jen dvě utkání, a to na jednom místě, kde by poté soutěž vyvrcholila. To vše v takzvaném "týdnu fotbalu".

Nově zvažovaný formát mohli diváci vidět už před dvěma roky během začátku koronavirové pandemie. Turnaj v Lisabonu tehdy ovládl Bayern Mnichov.

Pořadatelé formát pro finálovou čtyřku opět zvažují, jak píše deník The Times. Návrh podporuje také klubová fotbalová asociace ECA. Jeho zavedení by znamenalo, že by čtyři nejlepší týmy nehrály semifinále systémem zápas doma a venku, ale na jednom místě by dvojice sehrály jen jedno utkání. Vítězové by pak o pár dnů později hráli finále.

Související obsah

​Změna by přinesla nabitý fotbalový týden. Naopak nevýhodou takového formátu je ztráta semifinálového zápasu na vlastním stadionu a nižší počet odehraných zápasů, což znamená méně televizních přenosů a nižší zisky z prodeje vysílacích práv.

Více o zvažovaném formátu by měl přinést UEFA Kongres, který se uskuteční 11. května ve Vídni.

Nicméně i bez úpravy finálové čtyřky čeká milionářskou soutěž výrazná změna. Od sezony 2024/2025 se základní části zúčastní místo 32 týmů 36 týmů. Také se očekává, že skupiny budou nahrazeny švýcarským systémem, kde v prvním kole týmy odehrají utkání proti 10 dalším soupeřům.

Letos v semifinále Ligy mistrů bojuje Villarreal s Liverpoolem a Manchester City s Realem Madrid. Podívejte se na sestřihy prvních vzájemných utkání:

Liverpool–Villarreal 2:0:

Manchester City – Real Madrid 4:3:
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události