Fotbal

Odvolání Vrby se dalo čekat, dal bych šanci Horňákovi, říká Němeček

Odvolání Vrby se dalo čekat, dal bych šanci Horňákovi, říká Němeček
Václav Němeček Zdroj: profimedia.cz

Nedělní prohra Sparty v Plzni 0:3 definitivně rozhodla o konci Pavla Vrby na lavičce letenského celku. Do konce ročníku tak povede Pražany dosavadní kouč B týmu Michal Horňák, kterému by legenda Sparty Václav Němeček dala šanci i v příští sezoně. Co dalšího šestinásobný ligový vítěz ke Spartě řekl?

"Odvolání Pavla Vrby se dalo čekat, protože výkony byly a jsou opravdu špatné. Výkon v Plzni tomu dal korunu. Jsem přesvědčený o tom, že vedení chtělo něco udělat ještě před finále MOL Cupu. Chtějí tým nakopnout a chtějí alespoň ten pohár vyhrát. Myslím, že kdyby se nehrálo, tak to nechají být a neřešili by to," začal své povídání Němeček.

Podle jeho slov ale za aktuální sparťanské výsledky nemůže pouze trenér. "Nikdy jsem neřekl, že za situaci ve Spartě může jenom trenér. Myslím, si, že by se měl razantně obměnit kádr. Sparta dává šanci mladým hráčům, ale je potřeba je víc vyzdvihnout, víc je formovat a dát je na správné posty. Je to komplexní práce realizačního a manažerského týmu. Je to fotbal, není to skok do dálky," pokračovala v rozhovoru pro TN.cz sparťanská legenda.

Související obsah

​Jenže jakou cestou by se Sparta měla vydat dál? Horňák bude od posledního sparťanského titulu v roce 2014 už 12. koučem a sám se role kouče u A-týmu vrhne podruhé. Navíc se mluví o tom, že by tým mohl převzít zahraniční trenér, což už tady v nedávné době bylo s Andreou Stramaccionim.

"Stramaccioni byla ostuda a obrovská katastrofa. Touto cestou určitě ne. Samozřejmě pokud se někde najde progresivní kouč, kterých je zejména v Německu docela dost, tak proč ne. Je hodně složité, aby v našich podmínkách trénoval zahraniční kouč. Neměl by to u nás vůbec jednoduché a muselo by se všechno úplně jinak nastavit," dal najevo svůj postoj 55letý bývalý fotbalista.

Související obsah

​Koho by tedy na lavičce svého bývalého týmu rád viděl? "Z našich? Těžko říct. Ale když tam dávají Míšu Horňáka na tři zápasy, tak proč mu nedat větší důvěru? Protože trénoval B tým, tak není dostatečně způsobilý? Ve světě, když někdo skončí s fotbalem, tak potom trénuje také velký klub, většinou ten, ve kterém hrál. Mají k němu totiž vztah, vědí, jak to tam chodí a znají veškeré procesy," přidává svůj pohled rodák z Hradce Králové.

"Míšovi Horňákovi už přece bylo 50. Na co čekají? Až mu bude 60, nebo 70? Nebo až půjde do důchodu?," diví se Němeček. "Musí přijít nějaký člověk, který to tam zmanaguje a srovná ega jednotlivých hráčů. Podívejte se na Ancelottiho v Realu. On hráčům také neříká, kdo a kde má stát. Má charisma a má respekt i od těch největších hvězd. Když jim něco řekne, tak ti hráči ví, že jeho rady jim pomohou," uzavřel povídání Němeček.

Trenéři Sparty od roku 2012:

2022 – Michal Horňák
2021 – 2022 Pavel Vrba
2020 – 2021 Václav Kotal
2019 – 2020 Václav Jílek
2018 – 2019 Zdeněk Ščasný, Michal Horňák
2017 – 2018 Andrea Stramaccioni, Pavel Hapal, Zdeněk Ščasný
2016 – 2017 Tomáš Požár (fakticky vedl tým David Holoubek, který ale neměl potřebnou trenérskou licenci), Petr Rada, Andrea Stramaccioni
2015 – 2016 Zdeněk Ščasný
2012 – 2015 Vítězslav Lavička

Pavel Vrba dostal ve Spartě v pondělí vyhazov:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události