Fotbal

Přistoupí UEFA k filozofii Superligy? Ligu mistrů by příští rok mohli hrát i United

Přistoupí UEFA k filozofii Superligy? Ligu mistrů by příští rok mohli hrát i United
Předseda UEFA Alexandr Čeferin Zdroj: Profimedia

V minulém roce se světem prohnal projekt Superligy, ze kterého ovšem hodně rychle sešlo. Dozvuky ovšem přetrvávají dodnes. Inspirovala se i samotná UEFA, která by měla fotbalovým velkoklubům dovolit startovat v evropských pohárech i přes to, že se z tuzemské soutěže nekvalifikují.

Podle webu The Athletic jsou fotbalové kluby a organizace UEFA blízko k dohodě. Ta by měla garantovat dvěma celkům místenku do Ligy mistrů, kdyby se jim nepovedlo kvalifikovat z domácí soutěže. Jedná se o celky, které mají v evropských pohárech nějaké úspěchy. 

V letošní sezoně by této výsady mohly využít týmy jako Manchester United, Villarreal či AS Řím. Jsou to taková zadní vrátka pro slavné kluby, kterým se letos v domácích soutěžích moc nedaří. Pro tyto celky by měl hrát roli koeficient v posledních pěti letech. 

Tábory fanoušků tradičních fotbalových mužstev ovšem proti této změně vydatně bojují a nechtějí reformu v Lize mistrů. Ta se má projevit již od ročníku 2024/2025, kdy se počet účastníků zvýší na 36, již nebudou existovat skupiny po čtyřech a přidají se další čtyři zápasy.

Související obsah

V pondělí se v Madridu sešli představitelé UEFA na zasedání rady Evropské klubové asociace (ECA) a vyslechli různé návrhy na zachování verzí koeficientů. Údajně nejpopulárnější verzí má být ta, že by se bral v potaz koeficient jednotlivých států v posledním roce, ne v posledních pěti, jak je tomu nyní. 

Snížení časové působnosti koeficientu by mělo také zvýšit prestiž Evropské ligy a Evropské konferenční ligy, protože výkony v těchto soutěžích by mohly mít zásadní význam v rozdělování bodů za koeficient. Plán bude projednán na dvou dalších úterních setkáních, a to předtím, než se členské asociace UEFA sejdou ve středu ve Vídni na výročním kongresu.

V organizaci UEFA kdysi pracoval i nynější předseda FAČR Petr Fousek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události