šipky

Poslední double? Ten nahoře stál při mě, zářil po postupu šipkař Gawlas

Český talentovaný šipkař Adam Gawlas postoupil na Gambrinus Czech Darts Open 2022 už do třetího kola. V sobotu večer si poradil se světovou dvacítkou Damonem Hetou, kterého porazil ve velmi dramatickém utkání 6:4. V pozápasovém rozhovoru byl tradičně velmi emotivní a nadšení z vítězství a vynikajícího publika v pražské hale Královka z něj vyloženě čišelo.

Dvacetiletý Adam Gawlas se může v pražské Královce těšit výrazné podpoře publika. Aby také ne, když je již od začátku turnaje jedním z největších českých želízek v ohni, což na něj vyvíjí i trochu tlak. I proto byl nadšený, když se mu podařilo zápas proti Damonu Hetovi z Austrálie dovést do vítězného konce. "Úžasné. Nečekal jsem to. V průběhu zápasu se mi ruce klepaly, ale pořád jsem se snažil soustředit, protože i když hodíš dvě jedničky, pořád můžeš hodit tu šedesátku," popisoval po utkání rodák z Třince. 

V sobotu bylo na programu celé druhé kolo, ale Gawlasův zápas přišel na řadu až v 19 hodin. Na místo konání dorazil už v 15 hodin, kdy společně s Vítězslavem Sedlákem sledoval utkání mezi Darylem Guerneym a Davem Chisnallem. S nadšením sledoval, kolik přišlo lidí a jak jsou hlasití. Oproti pátku byla Královka vyprodaná do posledního místa. 

Gawlas také přiznal, že byl při zápase ještě nervóznější než v pátek, kdy vyřadil Nizozemce Kaltera. "O dost. Přitom na začátku jsem se tak necítil. Byl jsem v klidu, ale potom v průběhu jsem si říkal, co to je...Když jsem házel na double, musel jsem si odstoupit, jak jsem cítil nervozitu," vyprávěl mladý šipkař.

Související obsah

​V utkání bylo k vidění několik dramatických momentů. Hned v prvním legu se Gawlas dostal ke svému oblíbenému doublu 18, ale nezvykle jej o velký kus  minul. "Nevím proč, asi nervozita," přiznal po utkání. Přesto mu to nezabránilo si stejné číslo připravit i za klíčového stavu 4:4. "Když jsem v tréninku házel na double 18, vždycky jsem ho trefil, nikdy jsem neminul. I potom při rozhozu jsem hodil 20, 60 a řekl jsem si, že zkusím znovu double 18 a opět přesně," popisoval důvody své volby, která se nakonec ukázala jako správná. 

V následující hře se mu už podařilo zápas ukončit, přestože se to opět neobešlo bez zakolísání. Proti podání soupeře mohl zavírat 95 bodů, ale trefil pouze 21, což dalo soupeři možnost srovnat skóre. Heta toho ale nevyužil, a tak šel k terči opět Gawlas a třetí šipkou doublem ukončil zápas. "Upřímně, já jsem si nemyslel, že ho trefím. Hodil jsem čtrnáctku, to bylo o drát, pak dvacku. A potom ten double...Ta šipka tam visela a já vám říkám, že štěstí a ten, co je nahoře, stáli při mně. Protože to šlo úplně vidět, jak to cuklo o všechno, ale nakonec to tam spadlo," oddechl si Gawlas, který se ve třetím kole utká s Angličanem Ryanem Searlem. 

Druhému nejlepšímu českému šipkařovi, Karlu Sedláčkovi, se už v sobotu tolik nedařilo, když s Nizozemcem Dirkem van Duijvenbodem prohrál 3:6."Ten zápas pořádně začnu rozebírat, až ho uvidím celý. Na pódiu je to všechno strašně rychlé. Když uděláš pár chyb a soupeř je dobrý, tak tě prostě vytrestá," řekl po zápase zklamaně. 

Související obsah

​Sedláčkovi nevyšel především začátek utkání, kdy brzy prohrál 0:3 na legy, ale poté se mu podařilo průběh zdramatizovat, když snížil za velké podpory fanoušků na rozdíl jediného legu. "Samozřejmě jsem od začátku věřil, že ten zápas můžu vyhrát, i když jsem prohrával. Otočil jsem i hůře se vyvíjející zápasy, ale trochu toho štěstí chybělo. Dirk hrál výborně," pochválil svého soupeře, který se blýskl především fantastickým zavíráním, když trefil šest pokusů z osmi.

A jaký byl podle Sedláčka klíčový moment utkání? "Rozhodně ve druhém legu, když jsem měl jednu šipku, abych zavřel double 16, ale hodil jsem málem triple. To byla obrovská chyba. On to pak samozřejmě zavřel. Vedení 3:0 pro něj byl komfortní náskok," uvědomoval si 43letý šipkař.

Pražský turnaj pro něj ale nekončí. V neděli přijde osobně fandit Adamu Gawlasovi, u kterého věří v další úspěch. "Myslím si, že před touto výbornou atmosférou lze hrát úplně s každým. Věřím i Víťovi, že Gerwena potrápí. Mrzí mě, že já jsem vypadl, ale máme další dvě želízka v ohni, takže je to super." Vítězslav Sedlák nakonec na světovou trojku nestačil, když prohrál 2:6.

První zápas na Gambrinus Czech Darts Open 2022 Open Sedláček vyhrál. Takhle ho ve společnosti svých dvou dcer hodnotil:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události