Tenis

Přijedou ti nejlepší? Tenisté nedostanou na Wimbledonu žádné body do žebříčku

Přijedou ti nejlepší? Tenisté nedostanou na Wimbledonu žádné body do žebříčku
Wimbledon Zdroj: Profimedia

Tenisové asociace ATP, WTA a ITF rozhodly, že se za dosažené výsledky na letošním Wimbledonu nebudou udílet žádné body do žebříčku. Je to reakce na zákaz startu ruských a běloruských sportovců na nejstarším grandslamu světa. Stále se ale hráči můžou těšit na tradičně vysoké finanční prémie, a tak by tento prestižní turnaj nemusel přijít o ty nejlepší hráče a hráčky.

Přesně před měsícem vedení Wimbledonu rozhodlo, že na letošním turnaji nebudou moci startovat ruští a běloruští sportovci. Je to reakce na válečné dění na Ukrajině, která už bezmála tři měsíce čelí krvavým útokům ze strany ruské armády.

"Nejsme ochotni připustit, aby úspěch nebo účast na Wimbledonu byly využity ve prospěch propagandistické mašinerie ruského režimu, který má prostřednictvím svých přísně kontrolovaných státních médií uznávanou historii využívání sportovních úspěchů k podpoře triumfálních příběhů o ruských lidech," stojí v oficiálním prohlášení Wimbledonu, který si za svým rozhodnutím stojí i přes to, že ATP a WTA nebude za tento turnaj udílet žádné body. 

Související obsah

​"Možnost tenistů jakékoliv národnosti účastnit se turnajů podle zásluh bez jakékoliv diskriminace je pro naši Tour zásadní. Rozhodnutí Wimbledonu zakázat ruským a běloruským tenistům hrát letos v létě v Británii porušuje tyto principy a podkopává integritu žebříčkového systému ATP," vysvětluje mužská tenisová organizace své rozhodnutí.

Ke stejnému kroku přistupuje i WTA. "Před takřka 50 lety byla WTA založena na základním principu, že všechny hráčky mají stejnou šanci soutěžit podle svých zásluh a bez diskriminace. WTA věří, že by jednotliví sportovci v individuálním sportu neměli být penalizováni nebo vylučováni jen kvůli své národnosti nebo rozhodnutím, která učinily vlády jejich zemí.

Související obsah

I přes to, že tenisté a tenistky nedostanou za úspěchy na turnaji žádné body do žebříčku, se stále mohou těšit na tučné finanční odměny. Vítěz mužské a ženské dvouhry dostane lukrativních 56 milionů korun. Na neúspěšné finalisty pak čeká částka o polovinu nižší. Jen za účast v prvním kole si pak každý hráč a hráčka přilepší o 1,5 milionu korun. 

Neočkovaní tenisté se Wimbledonu budou moci zúčastnit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události