Další sporty

Zemřel nejlepší český basketbalista 20. století, podlehl dlouhé nemoci

Zemřel nejlepší český basketbalista 20. století, podlehl dlouhé nemoci
Jiří Zídek v roce 1998 Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Ve věku 78 let zemřel bývalý basketbalista Jiří Zídek starší, který podlehl dlouhotrvající nemoci. Jedná se o jednu z největších legend československého sportu vůbec, když byl v roce 2001 vyhlášen nejlepším českým basketbalistou 20. století. V roce 2013 pak byl uveden do Síně slávy České basketbalové federace. Během své kariéry vyhrál šestkrát československou ligu a s reprezentací získal stříbro a bronz na mistrovství Evropy.

Jiří Zídek starší byl ve své době jedním z nejlepších evropských pivotů. V československé lize odehrál celkem 17 sezon a hned v 15 z nich se umístil se svým týmem na medailovém umístění. Většinu kariéry strávil ve Slavii VŠ Praha, ale vyzkoušel si i angažmá V Dukle Olomouc a Slavii VŠT Košice, kde svoji úspěšnou kariéru zakončil. 

Svá nejúspěšnější léta strávil jednoznačně v pražské Slavii, se kterou dosáhl hned na šest mistrovských titulů. Dařilo se mu i individuálně, jelikož byl dvakrát zvolen nejlepším basketbalistou sezony a desetkrát byl zařazen do nejlepší pětky celého ročníku, což se mu dařilo nepřetržitě od sezony 1964/1965 1973/1974. Je také držitelem střeleckého rekordu v nejvyšší československé lize, když v jednom zápase zatížil konto soupeře neuvěřitelnými 68 body. To se mu povedlo v dresu Dukly Olomouc, kdy jeho týmu pomohl k vítězství 131:121 proti Tesle Žižkov. 

Související obsah

​Se Slavií VŠ Praha zaznamenal Zídek úspěchy i na evropské scéně. V sezoně 1965/1966 s ní došel v Poháru mistrů Evropských zemí dokonce až do finále, kde jen těsně podlehli Olimpii Milano 72:77. O rok později pak společně vybojovali ve stejné soutěži třetí místo. Na další dvě semifinálové účasti pak dosáhli v sezonách 1969/1970 a 1970/1971.

Jiřímu Zídkovi se dařilo i v reprezentačním dresu. V roce 1967 pomohl ke stříbrným medailím na mistrovství Evropy ve Finsku, kde s 124 body v 9 zápasech byl nejlepším střelcem týmu. O dva roky později se pak podílel na bronzových medailích z Itálie. Zahrál si také na olympijských hrách v Mnichově, kde se s československou reprezentací umístil na osmém místě, a asi nikoho příliš nepřekvapí, že byl nejlepším střelcem výběru. 

Nechybělo mnoho a Jiří Zídek starší se mohl stát prvním Čechem hrajícím slavnou NBA. To se mu ale kvůli těžkostem s komunistickým režimem nakonec nepodařilo. Dokázal to ale jeho syn, Jiří Zídek mladší. 

S informací o úmrtí Jiřího Zídka st. přišla v oficiálním prohlášení Česká basketbalová federace. "Česká basketbalová federace vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a děkuje Andreji Zídkovi za vše, co pro československý a český basketbal vykonal. Odešel opravdový velikán, jenž už navždy zůstane jednou z nejvýznamnějších basketbalových osobností."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události