Fotbal

Světový standard je už i v Česku. Liga má první jednotný míč. Jak se vám líbí?

"Dlouho jsem vnímal nářky některých brankářů na to, že jednotný míč v lize chybí. Dokonce jsem měl někdy pocit, že kdyby byl jednotný míč, tak by někteří gólmani ani nedostali gól," pronesl v nadsázce na úvod představovačky předseda ligového výboru Dušan Svoboda. Vedení ligy volání hráčů vyslyšelo a ve čtvrtek odhalilo první jednotný balon v historii české nejvyšší soutěže.

Většina světových soutěží hraje se stejným míčem, od příští sezony se mezi ně zařadí i česká Fortuna Liga. Hráči v poli a hlavně brankáři si tak už nemusí zápas od zápasu zvykat na jiné vlastnosti odlišných balonů. A kluby už nebudou muset týden co týden shánět míče soupeře.

"Příští rok oslavíme 30 let samostatné soutěže. A tak jsme si dali za cíl, že bychom si dali takový dárek. Dnes je to už standard, nám to trvalo trochu déle než v ostatních soutěžích. Je to otázka nějakého časového vývoje a důležité je, že to je," pronesl Svoboda.

V dlouhém procesu přípravy, vyjednávání s kluby a hledání vhodného modelu byla jako dodavatel Prvního míče zvolena světová značka SELECT, která je na trhu 75 let a za rok vyrobí téměř čtyři miliony míčů. Oficiálními balony zásobuje 11 evropských soutěží včetně německé Bundesligy, česká liga bude dvanáctá.

První jednotný míč Fortuna ligy – bílá letní verze a svítívá zelená na zimu Zdroj: s povolením LFA

​​Design českého míče je jednoduchý. 32 panelů, bílé pětiúhelníky doplňují černé dvojpole se žlutými pruhy podle barevné kombinace hlavního sponzora. S tímto balonem se bude hrát už sezona 2022/2023 a poté se bude design inovovat každý rok. Příští týden bude všech 16 klubů nejvyšší soutěže zásobeno 150 míči letní verze a 35 míči na zimu. Druhá liga se bude hrát stále s různými balony.

Související obsah

Vlastnosti Prvního míče na místě prověřil bývalý reprezentační gólman a sparťan Daniel Zítka, který se postavil do brány, kde čelil přes tablet naváděným střelám. Balon podle něj pomůže brankářům. "Za mě selecty byly vždy o malinko těžší míče. Na rozdíl od lehčích vždy držely trajektorii kopu, takže to je výhoda pro brankáře. Ale samozřejmě – kvalitní střelec si poradí s každým balonem," zhodnotil bývalý brankář vlastnosti nové meruny. Zavedení stejného míče vidí jako skvělý krok kupředu.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události