Oilers po dramatické bitvě urvali postup. Nečas asistoval u výhry Caroliny

Hokejisté Edmontonu jsou ve finále Západní konference. Tým okolo kapitána Connora McDavida si zajistil postup proti Calgary díky vítězství 5:4 v prodloužení. Celkově Oilers vyhráli v sérii 4:1 a mohou se těšit na další vyřazovací boje. Z triumfu se radovala také Carolina, která porazila v pátém semifinálovém duelu Východní konference Rangers a ujala se v sérii vedení 3:2 na zápasy. K triumfu 3:1 přispěl asistencí i Čech Martin Nečas.

Edmonton měl před pátým duelem proti Flames mečbol a další výhrou si chtěl zajistit postup. Hráči Calgary však nechtěli připustit konec sezony a v první třetině a zkraje druhé periody dvakrát udeřili. Nejprve se prosadil v čase 10:13 Mangiapane, poté se zapsal do střelecké listiny ve 26. minutě také Backlund a Flames si mohli hýčkat náskok 2:0.

Krátce nato však vystrčili drápky také Oilers. Na konci 28. minuty projel za soupeřovou trefou Draisaitl a naservíroval kotouč Darnellu Nurseovi, jenž nezaváhal a ranou z mezikruží snížil na 1:2. O dvě minuty později navíc Edmonton srovnal, když pohotově doklepl kotouč za brankovou čáru Puljujärvi. Hosté navíc přidali ještě jednu trefu a zcela otočili skóre. V čase 34:57 zblízka překonal Markströma Hyman.

Flames se však vzápětí ve skóre dotáhli na soupeře, a navíc přidali další trefu. K obratu zavelel Gaudreau, branku na 4:3 pro Calgary pak vsítil Järnkrok. Edmonton ale ještě před koncem druhé periody zásluhou Bouchardovy dělovky od modré srovnal. Protože v základní hrací době už branka nepadla, přišlo na řadu prodloužení.

V něm na sebe vzal zodpovědnost hostující kapitán Connor McDavid a rozhodujícím zásahem zkraje 66. minuty poslal své Oilers do finále Západní konference.

To Hurricanes si šli za vítězstvím už od první třetiny, kdy otevřel skóre Vincent Trocheck. Ten se ve vlastním oslabení dostal se spoluhráči do přečíslení, obdržel parádní přihrávku od Staala a nekompromisní ranou poslal Carolinu do vedení.

​Rangers se nenechali inkasovaným gólem rozhodit a ještě před sirénou srovnali krok. V čase 17:06 napřáhl po vyhraném buly z vrcholu levého kruhu Zibanejad a mohl oslavit vyrovnávací trefu.

Carolina ale neponechala nic náhodě a ve druhé a třetí třetině se postupně dostala do trháku. Přesně v polovině zápasu zacílil z levého kruhu Teräväinen, poté definitivně zpečetil skóre Svečnikov. Tomu skvěle nahrál Čech Martin Nečas a Hurricanes po výhře 3:1 vedou v sérii 3:2.

Výsledky nočních zápasů NHL:

Carolina Hurricanes – New York Rangers 3:1 (1:1, 1:0, 1:0) – stav série 3:2
Branky a nahrávky: 13. Trocheck (Staal), 30. Teräväinen (Jarvis, DeAngelo), 54. Svečnikov (Nečas, Pesce) – 18. Zibanejad (Panarin, Fox)

Calgary Flames – Edmonton Oilers 4:5p (1:0, 3:4, 0:0 - 0:1) - stav série 1:4