Fotbal

Jeden z nejbohatších Čechů chce změnit fotbal. Mlhu z fotbalu dělat nechci, říká

Jeden z nejbohatších Čechů, selfmade miliardář, vášnivý fotbalista a podporovatel hnutí F-evoluce Milan Kratina oznámil kandidaturu na post místopředsedy Fotbalové asociace České republiky. Jeho hlavním cílem je zavést změny tak, aby se fotbalu po kontroverzních kauzách vrátila důvěra. Mlhu z fotbalu dělat nechci, zaznělo na neformálním setkání.

Není tajemstvím, že český fotbal je prostředím, které je pošpiněné kauzami úplatků či ovlivňováním výsledků za bývalých nadvlád starých struktur a kde za nitky tahají "kmotři". Cesta ke změnám existuje. "Změny se nediskutují, místo toho se řeší, jakým se poletí letadlem." I to zaznělo na neformální tiskové konferenci, kde Milan Kratina potvrdil kandidaturu na místopředsedu FAČR.

"Je to kombinace lásky k fotbalu a zodpovědnosti vůči partnerům a klubům, kteří už loni dali zelenou tomu, aby se fotbal změnil. Změna podle nás probíhá velmi pomalu, nedaří se nám to změnit. Věřím, že k tomu mohu přispět," odpověděl Kratina na otázku motivace ke kandidatuře. Hlavními body, kterými se chce v případě zvolení zaobírat, jsou sport a rozvoj fotbalu na všech úrovních, transparentnost, organizační struktura, majetek FAČR, finance a image.

Kdo je Milan Kratina? Šestatřicetiletý absolvent kolínského gymnázia a práv Masarykovy univerzity v Brně figuruje s majetkem přes 7 miliard korun v první padesátce nejbohatších Čechů (47. příčka). Své jmění vydělal jako úspěšný podnikatel a zakladatel skupiny Accolade, která se zaměřuje na investice, přípravu a pronájem prostor pro společnosti z oblasti e-commerce, logistiky a zpracovatelského průmyslu. Zároveň je vášnivý fotbalista, který podporuje hnutí F-evoluce.

Milan Kratina - český miliardář Zdroj: Se svolením Martina Barabáše

​Díky svým byznysovým znalostem Kratina věří, že by se dokázal zasadit o lepší hospodaření s financemi tak, aby z peněz těžily kluby na všech úrovních. Pro představu – každý okres ročně obdrží pouhých 200 tisíc korun, které rozděluje mezi kluby v daném okrese, tedy základním kamenům českého fotbalu. Hlavně ale chce zavést transparentnost, aby vrátil českému fotbalu důvěru.

"Já věřím, že na většině bodů je ve fotbalovém prostředí shoda. Ono to ale není o místopředsedovi nebo předsedovi, ale o všech 12 lidech ve výkonném výboru. Já budu jeden ze 12, ale budu jeden z té nadpoloviční většiny, která bude změny chtít prosadit rychleji, než se děje dnes," tvrdí Kratina.

Související obsah

Žádost je podána. Šance na úspěch se budou odvíjet od pondělní provolby divizních klubů. Po pondělku se uvidí. Pokud bude složení delegátů valné mimořádné hromady podobné jako na řádné valné hromadě, bude šance na úspěch relativně slušná. Prvním místopředsedou je v současnosti JUDr. Jiří Šidliák a druhým je Jan Richter, o jejichž odvolání se bude diskutovat na valné hromadě 17. června. Tam se bude hlasovat i o kandidatuře Milana Kratiny i druhého kandidáta Tomáše Nováka, předsedy Okresního fotbalového svazu Benešov.

A co je podle Kratiny největší překážka v nastolení změn? "Složitá otázka. Zkrátka mi přijde, že současné vedení fotbalové asociace má jiné priority. Nikdo neví, jaké, ale zdá se, že jiné," řekl Kratina směrem ke stávajícímu předsedovi a prvnímu místopředsedovi. Většinu bodů programu a první kroky k lepšímu fotbalu podle úspěšného byznysmena lze přitom zavést nečekaně rychle.

"Myslím si, že drtivou většinu lze provést do půl roku. Některé projekty, jako je rozvoj mládeže, jsou běh na desítky let, ale projekty v hospodaření, úsporách a transparentnosti bychom měli zvládnout do konce letošního roku."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události