Fotbal

Trenér skončil kvůli rasismu. Fanoušci po vlastních hráčích házeli banány

Trenér skončil kvůli rasismu. Fanoušci po vlastních hráčích házeli banány
Anglický fotbalový trenér Alan Pardew. Zdroj: Profimedia.cz

Anglický fotbalový trenér Alan Pardew po několika týdnech skončil jako hlavní trenér CSKA Sofia. V klubu sice působil od roku 2020 jako technický ředitel, letos v dubnu však usedl na trenérské křeslo a asi rozhodně neměl v plánu, že složí funkci tak brzy. K ráznému kroku se odhodlal poté, co fanoušci bulharského celku při utkání s Plovdivem uráželi vlastní hráče tmavé pleti a házeli po nich banány.

34 dní. Tak krátkou dobu strávil bývalý kouč West Hamu, Crystal Palace nebo Southamptonu na lavičce CSKA Sofia jako hlavní trenér. Předtím sice působil ve funkci technického ředitele, u trénování A týmu byl teprve na začátku. Po nedávných událostech se však rozhodl, že dá bulharské metropoli sbohem. 

Během utkání s Botevem Plovdiv totiž skupina fanoušků CSKA rasisticky urážela vlastní hráče tmavé barvy pleti, kteří hájí dres jejich oblíbeného celku. Navíc na ně i házeli banány. Pardew označil jejich chování za nepřístojné a po řadě pohovorů s vedením se rozhodl v klubu skončit. S ním balí kufry i jeho asistent Alex Dyer, první černoch, který zastával v bulharském celku některou z rolí v realizačním týmu. 

"Události před a po zápase proti Plovdivu byly nepřijatelné nejen pro mě, ale také pro mého asistenta Alexe Dyera a pro mé hráče. Ti se rozhodli hrát jen z loajality vůči klubu," prozradil. Fotbalisté tmavé pleti totiž původně kvůli urážkám nechtěli nastoupit. Nakonec ale na hřiště přece jen vyběhli a věhlasný Angličan pak na fanoušcích nenechal nit suchou. 

"Tato malá skupina organizovaných rasistických fanoušků, kteří se pokusili sabotovat hru, nejsou fanoušci, před kterými chci tým trénovat. Pro CSKA to rozhodně není správná cesta, protože takový klub si zaslouží mnohem víc," uvedl podle The Athletic šedesátiletý kouč. 

Související obsah

​Ten ale zároveň poděkoval těm příznivcům, kteří vždy fandili slušně a podporovali klub, jak jen to bylo možné. "Chtěl bych vyjádřit svou vděčnost všem opravdovým fanouškům CSKA za jejich podporu a vášeň. Chci také poděkovat Grishovi a Danimu Ganchevovi (majitelé klubu - pozn. redakce) za jejich úsilí posunout klub vpřed navzdory všem výzvám a okolnostem. Bylo mi ctí sloužit tomuto skvělému klubu. Bohužel, můj čas tady skončil," uzavřel Pardew, jenž v CSKA Sofia působil od roku 2020.

Tak tohle se českému hokejistovi v AHL nepovedlo. Předvedl totiž rasistické gesto a dostal trest na třicet zápasů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události