Hokej

Hvězda Colorada je obětí rasistických útoků. Klub to řeší s policií

Hvězda Colorada je obětí rasistických útoků. Klub to řeší s policií
Útočník Colorada Avalanche Nazem Kadri Zdroj: Profimedia

Kanadský hokejista s libanonským původem Nazem Kadri, který obléká dres Colorada Avalanche, je po třetím zápase čtvrtfinále play-off obětí rasistických útoků. Fanoušci soupeře si na něj zasedli poté, co se podílel na zranění brankáře St. Louis Blues Jordana Binningtona, které ho vyřadilo do konce série. Tuto informaci na twitteru zveřejnil bývalý hokejista Akim Aliu. Celou situaci nyní Colorado předalo policii k vyšetření.

V sedmé minutě třetího zápasu mezi St. Louis Blues a Coloradem najel Kadri společně s obráncem Blues Callem Rosénem do brankáře domácích Jordana Binningtona. Ten pak kvůli zranění v dolní části těla musel okamžitě střídat a v brance jej nahradil Ville Husso. Rozhodčí tento střet posoudil jako nezaviněný a neudělil Kadrimu žádný trest.

Odplaty se ale kanadský útočník libanonského původu dočkal po zápase. Podle bývalého hokejisty Akima Aliua se stal obětí rasistických útoků.

"Naz byl od včerejší noci vystaven tolika rasistickým útokům a výhrůžkám, že musela být přivolána policie. Rasistické útoky, jako jsou tyto, nemají v hokeji místo a měly by být nahlášeny a vyšetřeny," napsal na sociální síť hráč nigerijského původu, který většinu své kariéry odehrál v AHL, ale zahrál si také v Bánské Bystrici nebo Litvínově, kde před dvěma lety ukončil kariéru. Aliu a Kadri jsou zakládajícími členy Hockey Diversity Alliance, což je organizace současných a bývalých hokejistů různých barev pleti, kteří se snaží z hokeje vymýtit rasismus. 

Související obsah

​Celou situaci nyní řeší i klub. "Organizace Avalanche si je vědoma hrozeb vůči Nazemu Kadrimu a spolupracuje s místními donucovacími orgány na vyšetřování," stoji v oficiálním prohlášení Colorada. 

K zákroku Kadriho na Binningtona se po zápase vyjádřil i trenér Blues Craig Berube. "Podívejte se na Kadriho reputaci. To je asi všechno, co k tomu mohu říct," sdělil po zápase novinářům. Pravděpodobně narážel na to, že Kadri už v minulosti čelil několika trestům včetně osmizápasové absence po faulu na hlavu obránce St. Louis Justina Faulka v loňském play-off.

Související obsah

​Na tato slova reagoval Aliu následovně: "Berube není člověk, který by měl mluvit o reputaci. Tenhle chlap byl zachycen, jak jiného hráče nazval opicí." Současný trenér St. Louis totiž v roce 1997 označil za opici útočníka Floridy Petera Worrella, za což dostal jednozápasový trest. Berube se tehdy za to Worrellovi omluvil po telefonu, což bylo akceptováno. 

Ke kontaktu s Binnigtonem se po zápase vyjádřil i sám Kadri. "Opravdu jsem se snažil hrát jenom puk. Jejich obránce se se mnou srazil a strčil mě do něj. Kdyby tomu tak nebylo, nemyslím si, že bych ho vůbec trefil," hájil se kanadský útočník po utkání. 

Za tento zákrok dostal Kadri v loňském play-off osmizápasový distanc:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události