Hokej

Sedlák: Smlouvu v KHL jsem ukončil kvůli válce, český hokej musí furt makat

Sedlák: Smlouvu v KHL jsem ukončil kvůli válce, český hokej musí furt makat
Lukáš Sedlák v dresu české reprezentace Zdroj: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Český hokejista Lukáš Sedlák zažil sezonu, která byla nahoru dolu. Usadil se v reprezentaci a zahrál si i na olympijských hrách, na kterých se nároďák poprvé v historii nepodíval do čtvrtfinále. Počítalo se s ním i na světový šampionát, ale o něj přišel vinou zranění. S poraněnou klíční kostí dohrával play-off KHL, ve kterém s Čeljabinskem skončil na třetím místě. V Rusku už ale víc neodehraje. Kvůli válce na Ukrajině se rozhodl s Traktorem rozvázat smlouvu a podepsal v extraligových Pardubicích, kde 29letého útočníka extraligová premiéra.

Máte za sebou dlouhou a poměrně úspěšnou sezonu s Čeljabinskem v KHL. Jak byste ji zhodnotil?
Z týmového hlediska to bylo určitě super. Sice jsme zůstali před branami finále, ale i tak je třetí místo dobré. Samozřejmě se udály jisté události, které celou sezonu poměrně kazí a hokej kvůli nim šel trošku stranou. To úplně hodnotit nebudu. Ale před sezonou bych třetí místo určitě bral.

Na válku na Ukrajině se zeptat musím. Jak to ovlivnilo tým, případně váš život v Rusku?
V kabině jsme to řešili téměř každý den. Hodně jsme to se spoluhráči řešili, a i s vedením jsme si říkali, co a jak dál. Já bych to moc řešit nechtěl. Z lidské stránky mě to ale ovlivnilo hodně. Nikdo nechce vidět, jak umírají nevinní lidé. Ale osobně se mi jinak nic nepřihodilo.

Jaký byl jinak život v Rusku?
Byl jsem v Rusku tři sezony a do doby, než se tohle začalo odehrávat, tak vše probíhalo hladce. Lidé se k nám chovali moc hezky. Byl jsem tam spokojený. Hokejově mi to také pomohlo. Vše se to ale pokazilo tím, co se děje teď.

Související obsah

Byla ruská invaze na Ukrajinu tím důvodem, proč jste v KHL skončil?
Byl to jednoznačně hlavní důvod. Měl jsem tam ještě smlouvu, ale právě z tohoto důvodu jsem ji přerušil.

Se svými výkony jste byl v uplynulé sezoně spokojený?
Byl. Myslím, že se mi celá sezona povedla. Bohužel jsem se v play-off zranil, ale takový je prostě hokej. Byla to škoda, protože myslím, že jsme mohli dojít ještě dál. Tak to ale je. Do té doby, myslím, že jsem hrál dobrý hokej. Jediné co, tak škoda olympiády. Nebyla taková, jakou jsem ji očekával. Mrzí mě, že jsem týmu nepomohl víc.

Na mistrovství světa jste tedy chyběl kvůli zranění?
Je to tak. Sice jsem poslední dva zápasy v play-off odehrál, ale byl jsem tam víceméně do počtu. Z dvaceti vhazování jsem vyhrál tak jedno a nemohl jsem ani pořádně vystřelit. Nebyl jsem ve stavu, ve kterém bych mohl reprezentovat a hrát dobrý hokej. Věděl jsem, že do začátku mistrovství se dohromady nedám a hned jsme se tak s vedením domluvili, že nemá cenu mě zkoušet a čekat na mě.

Co vám přesně bylo?
Měl jsem něco s klíční kostí. Nějakým způsobem mi vyskočila. Naštěstí tam nebylo nic zlomeného. Měl jsem tam povolené nějaké vazy.

Teď už jste v pořádku?
Teď už ano. Trénuji a je to všechno v pohodě.

Související obsah

Po konci v Rusku jste se rozhodl pro angažmá v extraligových Pardubicích. Proč zrovna východočeský celek? Předpokládám, že byly i jiné nabídky.
Nabídek bylo samozřejmě víc. Přišly z Česka i ze zahraničí. Přemýšleli jsme, jak to po konci v KHL uděláme a s Tomáše Hykou a Romanem Willem jsme pořád chtěli hrát spolu. To byl ale trošku problém, protože není moc týmů, které by podepsaly nás tři, nebo alespoň mě s Tomášem. Spolu hrajeme v útoku už nějaké tři roky a jsme na sebe zvyklí. Moc týmů, které by nás chtěly oba, nebylo. Byl to problém i z finančního hlediska. Nakonec jsme se rozhodli pro Pardubice. Ten tým vypadá skvěle a myslím, že máme šanci něco dokázat. Když do toho dáme všichni to, co umíme, tak to může být opravdu dobré.

Zahraničí vás nelákalo?
O Švédsku a Finsku jsem moc nepřemýšlel. Pak už zůstávalo pouze Švýcarsko. Ale jelikož jsem byl deset let v zahraničí a v extralize jsem ještě nehrál, tak jsem se chtěl vrátit domů.

Pojďme k národnímu týmu. Co jste říkal na výkony na mistrovství světa?
Říkal jsem si, že ten tým na medaili má. Ale vždycky mi přišlo, že jsme nedokázali podat pořádně ten výkon, na který jsme měli. Bylo to stejné, i když jsem byl na Euro Hockey Tour a na olympiádě. Nedávali jsme kolikrát góly, pak jsme jich zase moc dostávali. Ale i tak jsem věděl, že máme pokaždé na víc. Teď to konečně vyšlo, i když některé výkony byly rozpačité. Pak to všechno stejně závisí na čtvrtfinále. Kluci to nakonec dotáhli na třetí místo, což je skvělé. Pro český hokej je to jenom dobře. Pevně ale doufám, že se tím neuspokojíme a nebudeme si říkat, že máme medaili a všechno bude dobré. Samozřejmě to tak není. Je to super impulz, ale chce to pracovat dál a tvrději, abychom vozili medaile pravidelněji a nečekali na ni zase deset let.

Související obsah

Udělala se medaile, vy jste u toho nebyl. Nemrzí vás absence o to víc?
Ne. Takhle se to brát nedá. To by si takhle mohlo říct třeba dalších dvacet kluků. Bůh ví, co by se stalo, kdybych hrál. Třeba bych udělal nějakou chybu, dostali bychom gól a prohráli bychom. Takhle se to vážně nedá brát. Já jsem moc rád, že má český hokej konečně zase úspěch. To je to hlavní.

Co říkáte na trenéra Kariho Jalonena?
Moc toho k němu říct nemůžu, protože ho osobně neznám a nehrál jsem pod ním. Takže úplně nevím, jaký trenér to je, jak působí na hráče a jaké má tréninky. Ale z toho, co jsem viděl, tak můžeme vidět, že defenzivní hokej funguje. Můžeme to vidět u Finska, jak je s tímto stylem úspěšné. Je to podobné i v KHL. Úspěšnější týmy hrají také spíše defenzivní hokej. Všichni víme, že obrana vyhrává mistrovství a play-off. Krásným příkladem byl Třinec. Ten systém prostě funguje. Pak už je to samozřejmě na samotných hráčích. Snad to Češi do sebe dostanou ještě víc a budeme si na tom vytvářet nějakou naši identitu.

Související obsah

Když se oznámilo jméno Kariho Jalonena, tak jste s tím neměl problém? Nebyl jste jeden z těch, kteří by vyloženě zastávali českou cestu?
Já s tím vůbec nemám problém. Myslel jsem si, že nám do Česka přinese úplně něco jiného. Něco si zase trenér Jalonen může vzít od Čechů. Jde o to, aby se to zkombinovalo a fungovalo to. Myslím si, že si tu nemůžeme hrát na to, že jako Češi jsme nejlepší a nikdo ze zahraničí tu nemá co dělat. Měli bychom si vzít od každého to nejlepší. Tahle cesta je dobrá a může nám to do dalších let jednoznačně pomoct. Můžeme český hokej posunout dál. Sice to není hokej, při kterém by padalo spoustu gólů, ale máme medaili, a to je hlavní. Příští rok se nebude nikdo ptát, jaký jsme hráli hokej. Umístění tam prostě je.

Předpokládám, že teď už se připravujete na další sezonu.
Je to tak. Pár týdnů už trénuji. Připravuji se individuálně, protože jsem na to zvyklý. Trénuji tak už od svých 18 let, když jsem přišel do juniorky. Kolem 25. července už bychom mohli být na ledě. Ale letní přípravu mám rád. Občas je to sice dlouhé a je to někdy to nutné zlo, ale jak trénuji sám, tak si tu hodinku a půl odpracuji, mám klid a jsem pak příjemně unavený. Samozřejmě, že bych nejradši jen hrál a trénoval na ledě, ale všichni víme, že tohle je prostě důležitá část přípravy i celé kariéry.

Jaromír Jágr nebyl fanouškem Kariho Jalonena, smekl před Pastrňákem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události