MS v hokeji 2022

Fantastický obrat. Češi berou na MS po deseti letech medaili

Český národní tým se raduje z bronzu na MS ve Finsku. Zdroj: Profimedia.cz

Je to tam! Čeští hokejoví reprezentanti otočili duel o třetí místo proti USA a získali na MS ve Finsku bronzové medaile. I když v průběhu zápasu prohrávali už 0:2 a 1:3, nastartoval se tým trenéra Kariho Jalonena k vynikajícímu obratu a zvítězil 8:4. K vítězství významně přispěli David Pastrňák, který vsítil hattrick, a dvougólový David Kämpf. Po jedné trefě přidali Roman Červenka, Jiří Smejkal a Jiří Černoch. Český národní tým tak po desetiletém čekání urval medaili.

V úvodních minutách měl více práce Karel Vejmelka, který čelil hned dvěma dobrým střelám soupeře. Obě však dokázal vytěsnit. Na druhé straně šikovně objel branku Hertl a zakončoval zblízka, jeho pokus ale nebyl úspěšný. Puk jen těsně minul vzdálenější tyč.

Vzápětí se zjevil v dobré šanci Seth Jones, se svým bekhendem však neuspěl. V čase 09:33 vypálil od modré Peeke, jeho pokus se od Vejmelkovy výstroje odrazil ke Kuhlmanovi, jenž kotouč uklidil za záda bezmocného brankáře.

O tři minuty později se Američané prosadili podruhé, když se ranou z předbrankového prostoru zapsal mezi střelce Gaudette. Na dostřel jediné trefy dostal Čechy zpátky Jiří Černoch, který skóroval po Flekově přihrávce zpoza branky. Po faulu na Červenku dostali Češi krátce před koncem první třetiny výhodu přesilové hry, ale místo aby podruhé udeřili, potřetí inkasovali. A to z hole Kuhlmana.

Do druhé třetiny naskočil mezi tři tyče Langhamer, který vystřídal Vejmelku. Po několika českých šancích se ujala až střela Jiřího Smejkala, který z dorážky rozvlnil síť americké klece. Na druhé straně se dostal k dobré střele Boldy, jeho prudký projektil však Langhamer vyrazil do ochranné sítě. Po druhé třetině se tak oba celky rozešly do kabin za stavu 3:2 pro USA.

Po necelé minutě závěrečného dějství zavelel David Pastrňák a parádní brankou z pravého kruhu vyrovnal. Časomíra neukrojila ještě ani další dvě minuty a česká střídačka se radovala znovu. Do sítě tentokrát dopravil kotouč nejproduktivnější hráč českého výběru Roman Červenka a Češi otočili skóre na 4:3. O chvíli později se znovu dostal dopředu David Pastrňák, jenž po Jordánově přihrávce procedil puk mezi Swaymanovými betony.

​V 55. minutě ujel po levé straně do rychlého brejku Smejkal, napálil ale jen tyčku. K odraženému puku se však dostal David Kämpf a zvýšil české vedení. Stejný hráč poté přidal sedmý gól českého týmu. USA ještě snížily, pak ale David Pastrňák zkompletoval hattrick a definitivně zpečetil triumf 8:4.

Výsledek zápasu o 3. místo na MS:

Česko – USA 8:4 (1:3, 1:0, 6:1)
Branky a nahrávky: 16. Černoch (Flek, Stránský), 33. Smejkal (Sklenička, Kundrátek), 41. Pastrňák (Hertl, Zohorna), 43. Červenka (Krejčí), 44. Pastrňák (Jordán, Hertl), 55. Kämpf (Smejkal), 59. Kämpf (Šimek), 60. Pastrňák (Hertl, Červenka) – 10. Kuhlman (Meyers, Peeke), 13. Gaudette (Boldy, Tynan), 20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty), 59. Bordeleau (Watson, Hayden)