Další sporty

Český basketbal slaví 125 let. Kdysi se házelo do koše od broskví

Český basketbal slaví 125 let. Do Čech se dostal díky učiteli Jaroslavu Karáskovi, který ho poprvé viděl v roce 1897 v Americe a pak si ho ve Vysokém Mýtě zahrál i se svými studenty. Původně se házelo na koš od ovoce a hrálo se s menším fotbalovým míčem.

Dnešní basketbal je ve znamení rychlých přihrávek, smečí a sprintů. Od roku 1891 se toho hodně změnilo, někdejší košíková vypadala úplně jinak. Do Česka nyní populární sport dorazil v roce 1897. "Průkopníkem basketbalu byl Jaroslav Karásek, učitel a vysokomýtský rodák," vysvětloval místopředseda vysokomýtských Draků Martin Šorf

Ve stejném městě v pardubickém kraji se o rekonstrukci toho, jak to dříve vypadalo, postarali místní sportovci. Ti mimo jiné ukázali míč i koš, kterým byl proutěný koš od broskví. "Velmi rychle zjistili, že je potřeba to dno proříznout," dodal Šofr.

Související obsah

Neexistovala odrazová deska, házelo se spodem a oběma rukama. "Když se přitlačí silou, tak míč létá kam chce," vysvětloval hru s menším fotbalovým míčem sportovec z Vysokého Mýta. Hráči ještě neznali driblink, pouze se čekalo na přihrávku. 

Koš byl původně na tyči a jen ve výšce dvou metrů. Sportovci ale za sto let pořádně vyrostli, takže by smečoval prakticky každý. Takže se to upravilo na aktuálních 305 centimetrů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události