Brankář

Sezona snů Pavla Francouze. Loni nehrál jediné utkání, letos si jde pro Stanley Cup

Sezona snů Pavla Francouze. Loni nehrál jediné utkání, letos si jde pro Stanley Cup
Brankář Pavel Francouz | Zdroj: profimedia.cz

Hokejový brankář Pavel Francouz zažívá sezonu snů. Poté, co v loňském ročníku neodehrál kvůli zranění žádný zápas, se v letošní sezoně podívá až do finále Stanley Cupu. Rodák z Plzně se stal od dob Dominika Haška prvním českým gólmanem, kterému se to povedlo.

Pavel Francouz letos plnil pouze roli brankářské dvojky. Gólman Darcy Kuemper byl v sezoně více v zápřahu, a tak se s kanadským mužem s maskou počítalo i jako s jedničkou pro play-off. Jenže už v prvním kole se potýkal se zraněním, a tak přišla příležitost pro 32letého brankáře. Ten se jí chopil a pomohl Coloradu k vítězství ve dvou zápasech. Kuemper se pak opět vrátil do branky.

Jenže Avalanche měli s kanadským gólmanem problémy i ve finále konference proti Edmontonu. Během prvního utkání utrpěl nespecifikované zranění v horní části těla. Francouz tak musel opět do branky. Zápas to pro něj nebyl vůbec jednoduchý. Český gólman nastoupil do utkání zhruba v polovině, to se navíc hrálo ve velmi ofenzivním tempu. Přesto Francouz vychytal výhru 8:6.

Druhý duel byla naprostá pohádka. Francouz nepustil za svá záda žádný puk a jeho Colorado vyhrálo 4:0. Celá Ball Arena vyvolávala jméno Frankie (přezdívka Pavla Francouze).

​"Ukazuje se, jak je Frankie silný," řekl o nedraftovaném hráči Mikko Rantanen. A v superlativech ho hodnotil i kouč Avalanche Jared Bednar: "Je soustředěný, klidný, sebevědomý. Jedním slovem skvělý." Další vynikající výkon předvedl i ve třetím utkání série. Avalanche vyhráli 4:2.

A v posledním zápase s Edmontonem dotáhl opět Colorado k vítězství 6:5 v prodloužení a Avs zakončili sérii 4:0 na zápasy. Český gólman si připsal 30 úspěšných zákroků.

Pavel Francouz tak v letošním play-off ještě neprohrál. Navíc si celkově připsal šest výher v řadě ve vyřazovací fázi, což ho řadí do elitní společnosti gólmanů NHL.

Jestli zasáhne do finále, zatím není jasné. Darcy Kuemper už v posledním duelu kryl Francouzovi záda. Poslední slovo tak bude mít kouč Jared Bednar. Toho čeká nelehké rozhodování. V případě neúspěchu bude jeho rozhodnutí kriticky posuzováno. Padesátiletý kouč je tak možná pod mírným tlakem.

Tak jako tak je rodák z Plzně prvním českým gólmanem, kterému se od dob Dominika Haška podařilo postoupit do finále. Navíc se Francouz může také stát teprve třetím brankářem v historii Česka, který získá Stanley Cup. Před ním jej vybojoval již zmíněný Dominátor (2002 a 2008) a v roce 1999 Roman Turek.

Související obsah

​Českého fanouška může navíc těšit fakt, že se Stanley Cup opět podívá do našich končin. Ve druhé dvojici se rozhoduje mezi Rangers a Tampou, kde působí za prvně jmenované Filip Chytil, za Lightning nastupují Ondřej Palát s Janem Ruttou.

Napínavé souboje o Stanley Cup sledujte na stanicích Nova Sport. Rozhodně je co sledovat.

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Brankář

Důležité Události