MMA

Procházka je jako Jágr. Česko bude mít prvního UFC šampiona, věří Vémola

V roce 2010 se jako první zápasník z české kotliny dostal do prestižní UFC. Od debutu Karlose Vémoly v Mekce MMA uplynulo 12 let a nyní se pozornost v nejvyšší lize upírá na jiné jméno – na Jiřího Procházku. Ten bude už tento víkend jako první Čech bojovat o titul v polotěžké váze. "Jsem přesvědčený, že Česko bude mít prvního UFC šampiona. Lidé jako Procházka se rodí jednou za 100 let," říká Vémola. Podívejte se na rozhovor s Terminátorem o úspěchu Jiřího Procházky i o tom, kam se od jeho debutu v UFC posunulo české MMA.

"Neberu to tak, že by Jirka dokončil, co jsem já začal. Každý jsme měli jinou životní etapu. Já tam tehdy vstoupil jako mladý, nezkušený. On měl větší výhodu, skočil do světa se zkušeností, už měl víc možností. (pozn. red. – Procházka vstoupil do UFC v roce 2020 jako šampion japonské organizace Rizin a zamířil přímo mezi elitní desítku polotěžké váhy.) Zároveň ale on je světový unikát v tom, jak se připravuje, jak tím žije, svými parametry a nastavením v hlavě. On je obrovský originál, jako byl předtím Jon Jones. Takoví lidé se rodí jednou za století. Stejně jako se nám jednou za století podařil Krpálek či Jágr. Víc takových fighterů, jako je Jirka Procházka, se nám jen tak nepodaří," řekl Terminátor během rozhovoru na tiskové konferenci k Fight Night Challenge 2.

Procházka je se svým týmem nyní v Singapuru, kde se už v noci na neděli odehraje UFC 275, jehož vrchol bude Procházkův zápas se zkušeným zemařem Gloverem Teixeirou. Čtyřicetiletý Brazilec získal titul polotěžké váhy až po desetileté štaci v UFC porážkou Jana Blachowicze. Nyní ho čeká první obhajoba, do které ale i jako úřadující šampion podle sázkových kanceláří nastoupí v roli outsidera.

Glover Teixeira vs. Jiří Procházka (vlevo) před UFC 275 Zdroj: s povolením Matěje Kretíka

Českého borce favorizuje i Vémola: ​"Já jsem přesvědčený o tom, že Jiří Procházka bude první český UFC šampion. Ten to má v hlavě tak nastavené. Boj je smysl života a teď má tu nejlepší příležitost, byť v UFC to nikdy není lehké. Stylově mu může Teixeira tak sedět, že jsem přesvědčený, že vyhraje. Viděl jsem jeho přípravu, znám jeho tvrdost, jeho neoblomnost a jsem přesvědčený o tom, že Česko bude slavit prvního UFC šampiona. Z toho mám hroznou radost, kam se za krátkou dobu ten sport posunul."

Související obsah

​A pokračoval: "Říkám krátkou dobu, ono to je asi jedenáct dvanáct let, co jsem jako první Čech vstoupil do UFC. Ale ona to je relativně krátká doba na tak malou zemi. Mít šampiona a být na mapě, být nejlepší na světě. Díky lidem jako Jiří Procházka, David Dvořák, Mach Muradov a teď i díky dvěma slovenským zápasníkům (Lajoš Klein a Martin Buday) je vidět, že jsme na MMA strašně zapracovali, protože když jsem před deseti lety přišel, ten sport tu nebyl. Teď už o nás celý svět ví, já jsem za to klukům vděčný a jsem hrdý."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události