Hokej

Hráči Colorada porušili tradici. Zastaví je pověra v cestě za Stanley Cupem?

Hokejisté Colorada porazili ve finále Západní konference Edmonton Oilers a mohou se těšit na rozhodující bitvu o Stanley Cup. Porušili ale jednu tradici – dotkli se totiž trofeje pro vítěze konference, což podle pověry přináší smůlu. Fakta ale hovoří jinak. Řada týmů, jež si chtěly pojistit štěstí tím, že se poháru nedotknou, totiž nakonec stejně prohrála.

Nedotýkejte se poháru pro vítěze konference, nezískáte Stanley Cup. Zámořská NHL už roky žije pověrou, že pokud se hráči, kteří opanují semifinále, dotknou trofeje konferenčního vítěze, nevyhrají celou soutěž. 

Tím, kdo tuto "tradici" odstartoval, byl v roce 1997 slavný Eric Lindros z Philadelphie, jenž na pohár nesáhl, aby týmu nepřinesl neštěstí. Přesto se nakonec z triumfu neradoval. Vítězství v celé NHL oslavili hokejisté Detroitu v čele se Stevem Yzermanem, který se naopak trofeje pro konferenčního vítěze dotknul. 

Teď se řeší, zda si své štěstí neodváli hokejisté Colorada. Ti totiž po triumfu nad Edmontonem vyhráli Západní konferenci a s pohárem Clarence C. Campbella se fotili a sahali na něj.

Podle "vyrovnané" statistiky se ale nemusí obávat. Za posledních pětadvacet let totiž pověra tak úplně nefungovala. Jedenáct celků, které ctily tradici, zvítězily. Celých deset týmů, jejichž hráči si sáhli na trofej pro vítěze konference, také nakonec slavilo výhru. Ve dvanácti případech se stalo, že si vítězové konference na pohár nesáhli, ale i tak ve finále padli a Stanley Cup nezískali. 

Související obsah

​V letech 2007 – 2016 se žádný z týmů Západní konference trofeje nedotkl. A bylo z toho sedm triumfů v celé soutěži a tři porážky. V letech 1997 – 2022 se naopak mužstva ze stejné konference poháru Clarence C. Campbella dotkla pokaždé. A pět z nich triumfovalo. 

Ve Východní konferenci se na pověru zas až tolik nehraje a týmy na trofej Prince z Walesu sahají bez určité pravidelnosti. Jak to bude letos, se zatím neví. Finále Východní konference se ještě hraje a teprve se uvidí, zda se hráči Tampy nebo Rangers poháru dotknou. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události