Fotbal

Kauza Šváb: 21 fotbalových bossů půjde k soudu. Hrozí jim vysoké tresty

Fotbalová korupční kauza pod krycím názvem ŠVÁB zamíří k soudu. Kriminalisté navrhli státnímu zástupci, aby podal žalobu na 21 fyzických osob a jednu právnickou osobu, které mají co dočinění s ovlivňováním fotbalových zápasů. Čtyřem hlavním podezřelým hrozí trest odnětí svobody na 10 až 12 let. Ostatní čekají nižší tresty. Hlavní tváří této kauzy je bývalý místopředseda svazu Roman Berbr.

Finanční pokuty a zákaz činnosti? Obviněné ve fotbalové korupční kauze ŠVÁB mohou čekat daleko větší tresty. 21 fyzických osob je obviněno z ovlivňování výsledků fotbalových utkání v České fotbalové lize a Fortuna: Národní lize. Dalším předmětem vyšetřování je vyvádění finančních prostředků z Plzeňského krajského fotbalového svazu. 

"Čtyřem hlavním podezřelým hrozí v případě pravomocného rozsudku tresty odnětí svobody až na 12 let (1 osoba), resp. 10 let (3 osoby), ostatním osobám hrozí tresty nižší," uvedl v oficiálním prohlášení plk. Mgr. Jaroslav Ibehej. Trestní stíhání všech fyzických osob je v současné době vedeno na svobodě. 

Související obsah

Jedinou právnickou osobou, která je obviněna, je fotbalový klub SK Slavoj Vyšehrad. Ten byl již dříve vyloučen z České fotbalové ligy o dvě třídy níž, konkrétně do pražského přeboru. Stalo se tak na základě mapování aktivit Romana Rogoze, který v klubu vykonával pozici sportovního ředitele mezi lety 2018–2020. Podle zjištění vyšetřovatelů měl manipulovat rozhodčími a delegáty ve druhé a třetí lize.

V roce 2020 proběhl policejní zásah, který se týkal i pražského sídla FAČR. Na základě toho museli Roman Berbr a Roman Rogoz do vazby. Stejný trest platil také pro rozhodčího Tomáše Grimma a bývalého prvoligového hráče Michala Káníka. Mezi stíhanými jsou nyní i další rozhodčí, z nichž většina plnila roli asistenta i v nejvyšší české soutěži. 

Berbr si dokonce skoro tři měsíce poseděl ve vazbě. Loni v lednu byl propuštěn:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události