Fotbal

Tým si dal 41 vlastňáků, aby rozhodl o vítězi ligy. Trest byl nekompromisní

Tým si dal 41 vlastňáků, aby rozhodl o vítězi ligy. Trest byl nekompromisní
Zdroj: profimedia.cz

59:1 a 33:1. To jsou neuvěřitelné výsledky ze čtvrté divize jihoafrického fotbalu, kde čtyři týmy švindlovaly ve svých utkáních v boji o vítěze soutěže. Součet skóre 92:2 rychle upoutal pozornost vedení národní fotbalové asociace a čtyřem zainteresovaným týmům udělilo doživotní zákaz hrát.

Co přesně se stalo? Celek FC Matiyasi na konci května soupeřil se Shivulani Dangerous Tigers o první místo v tabulce ligy regionu Mopani v provincii Limpopo. Tým Shivulani vedl o tři body, a navíc měl náskok 16 gólů v rozdílu skóre. To však 22. května rivaly nezastavilo, zatímco fotbalisté Shivulani porazili Kotoko Happy Boys 33:1, celek Matiyasi s přispěním soupeře Nsami Mighty Birds rekordní skóre vylepšil na 59:1.

"Vyšetřování odhalilo, že týmy Matiyasi a Nsami chtěly zabránit Shivulani v zisku titulu, a tak se domluvily na ovlivnění zápasu. Poté, co celek Shivulani slyšel, že Matiyasi v poločase vede 22:0, domluvil se s týmem Kotoko Happy Boys, aby stáhl některé hráče a dohrál v sedmi. Mezitím ale rozhodčí v druhém zápase rozdal čtyři červené karty a tým Nsami také hrál v sedmi," popsal pro BBC Sport prezident regionu Mopani Vincent Ramphago.

Související obsah

Když se týmy střetly v březnu, skóre bylo o poznání střízlivější. Shivulani Dangerous Tigers remizovali s Kotoko Happy Boys 2:2 a tým Matiyasi porazil Nsami Mighty Birds pouze jednogólovým rozdílem 2:1.

Pozornost přitáhl nejen náhlý odchod hráčů v utkání Shivulani Dangerous Tigers – Kotoko Happy Boys, ale také fakt, že z 59 gólů si měli hráči Nsami sami vstřelit 41 vlastňáků. Podezřelý byl také nekompletní zápis rozhodčího. Komise zajistila důkazy o ovlivnění utkání a podle BBC Sport týmy dostaly doživotní zákaz hrát. Hráči na své tresty stále čekají. Členové vedení klubů jsou suspendováni na 5 až 8 sezon a zapletení sudí obou zápasů dostali stopku na deset sezon.

Poté, co byly tři první týmy diskvalifikovány (Shivulani, Matiyasi a Nsami) soutěž vyhrál čtvrtý klub Gawula Classic.

A proč hráči Nsami Mighty Birds s podvodem souhlasili? Ti byli na Shivulani naštvaní z posledního vzájemného utkání, jak objasnil trenér Neil Thwala pro regionální rádio. "Když jsme s nimi hráli my, zjistili jsme, že rozhodčí je součástí Shivulani. Dali jsme čtyři góly, ale sudí žádný neuznal. Poté soupeř trefil bočnici sítě, ale rozhodčí to prohlásil za gól. Tehdy se nesoustředili na zápas, protože by nám to už nijak nepomohlo. Jako trenér jsem se je snažil povzbudit, ale nemohl jsem nic dělat," řekl trenér Nsami.

Sice je jen jeden, ale i tenhle vlastňák z kvalifikace na MS pobavil internet:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události