MMA

Peníze jako v ACA mi nikdo nedá. Nefňukám, říká Martínek před KSW

České barvy v KSW se o víkendu rozrostou o další jméno. Po Patriku Kinclovi, Miroslavu Brožovi či Magdaléně Šormové do evropské MMA organizace číslo jedna vstoupí těžkotonážník Michal Martínek. V sobotu večer se na galavečeru KSW 71 postaví Filipu Stawowému. Podívejte se na rozhovor, ve kterém se český ranař rozpovídal o změně asociace, budoucích cílech, nadcházejícím zápase i proč nepřibíral na váze, když jedl dvě pizzy denně.

Na české scéně se stal šampionem, bojoval o smlouvu v UFC, ukončil Viktora Peštu a pak zamířil do ruské organizace ACA, kde v těžké konkurenci nasbíral bilanci 1-2. Před možností srovnat skóre ale asociaci náhle opustil. "Všichni víme, co se děje v Rusku, na Ukrajině. Jako sportovec jsem nechtěl riskovat přelety, že bych mohl zápasit jen v Grozném, Čečensku, Bělorusku, Minsku nebo Moskvě. V rámci tohoto konfliktu jsem nechtěl ohrožovat sebe a létat do těchto destinací. V těch místech se sice neválčí, ale jako národ jsme k tomu nějak přistoupili, já jsem občan České republiky, tak jsem se rozhodl tu věc podpořit tím, že odejdu. Tak jako hromada dalších zápasníků. Rozhodnutí bylo okamžité, začali jsme jednat. Na jednu stranu je to smutné, po sportovní stránce je ta organizace super. Chování i odměna za zápas skvělá, ale děje se, co se děje. Člověk se musí rozhodnout, kde stojí," vysvětlil Martínek v rozhovoru pro televizi Nova.

Martínek měl před zápasem, který se měl odehrát v březnu. Náhlý odchod ho vzhledem k promarněné přípravě a ztracené šanci srovnat bilanci mrzel, ale rychle přišly nové nabídky. "Byly nabídky z české scény, z Francie a z Polska se ozvalo KSW. Já měl jasno hned. Na česko-slovenské půdě už jsem si něco dokázal a chtěl bych něco podobného udělat venku, v nějaké prestižní asociaci. Což za mě KSW je evropská jednička a její titul má ve světě renomé. To je další meta, vybírat si nelehké cíle a čelit polským nástrahám," vysvětlil.

Zdroj: Profimedia

Prestiž, nové výzvy, vybudovat si jméno na půdě evropské MMA jedničky i šance na střídačku bojovat i v jiných organizacích, to zlákalo Martínka do KSW a dal přednost před nabídkami RFA či OKTAGONu. Finančně si však pohoršil. "Co jsem měl v ACA, mi tady nedá nikdo," objasnil Martínek, ale pokračoval: "Nemůžu si stěžovat. Nechci fňukat, jsem rád, že mohu dělat sport, za který jsem dřív musel platit. Před patnácti lety jsem dával pět set korun, abych se mohl mlátit někde v sokolovně."

V KSW v žebříčku těžké váhy na Martínka čeká například chorvatský knokautér Darko Stošič, silák Mariusz Pudzianowski či dominantní šampion Phil De Fries. Český ranař si na těžkou konkurenci věří. "Kdybyste se mě zeptal před pěti roky, asi bych mluvil jinak. Dneska, tím že trénuji s elitními zápasníky jako Tibura, Procházka, Karlos Vémola. Mám kvalitní sparingy, díky kterým se mohu rozvíjet. Nemám důvod si nevěřit, kdybych si nevěřil, tak bych tam nechodil."

Martínek se připravuje pod vedením Andrého Reinderse a jeho školu kombinuje s kempy v polském Ankos MMA. Po prohraném zápase v ACA s Danielem Jamesem však dostal i pozvánku od UFC veterána Rustama Chabilova do Dagestánu – krajiny neohrožených válečníků, kteří ve světě bojových sportů prosluli hlavně wrestlingem a prací na zemi. "Říkal jsem, jak se jim mohl líbit ten zápas, vždyť jsem prohrál. Oni ale ocenili, jak jsem do toho vlétnul a chtěli mě poznat osobně. Tyhle národy vás nehodnotí jen podle červeného nebo zeleného políčka v bilanci. Ale ještě jsem tam nezajel, v tom gymu trénoval Magomedov, který byl jedním z mých potenciálních soupeřů, a přišlo mi netaktické tam jet v té době. Pokud ta nabídka pořád platí, rád bych se tam podíval," vyprávěl Martínek.

Jako první ale Martínek v KSW 71 narazí na mladého polského ranaře Filipa Stawowého, který v 25 letech nasbíral 9 vítězství, z toho 8 soupeřů ukončil před limitem, a jen dvě porážky. "Očekávám od toho zápasu trochu jiný průběh. Já jsem agresivní striker, který jde dopředu. On je plechová palice, která dost ustojí. Těží z toho a otáčí zápasy, kdy prohrává. Kluci se do něj vysypou a on je pak trefí. Vyhledává tyhle šmelcy, cítí se v tom silný. Já zase jsem čtyřikrát zlomil někomu v zápase sanici. Nebojím se jít do ostrých konfrontací, zároveň si chci vyzkoušet nějaké věcí, které jsem teď rozvíjel ať už s Márou Lončákem, nebo v Ankosu," řekl Martínek o soupeři. Ačkoli si chce vyzkoušet nové dovednosti a nehnat se bezhlavě za ukončením, nechce nechat výsledek na rozhodčích.

"Já doufám v KO. Věřím v sílu svých úderů. Já tam nechodím s tím, že si chci zasportovat. Já tam jdu s tím, že chci soupeře ukončit a způsobit maximální škodu. Byť soupeře respektuji, tak zápas beru jako ostrý fight a tam se musí jít prostě naplno," tipnul "Blackbeard" výsledek zápasu.

Související obsah

​Martínek do klece vstoupí s novými zbraněmi, větší rozvahou i fyzickou kondicí. Také s pár kily navíc. Ačkoli tváří v tvář rozhodně nepůsobí drobným dojmem, už delší dobu pracoval na tom, aby se váhově vyrovnal borcům v těžké váze. "Moje váha se vždy mimo zápas držela kolem 108 kg mimo zápasovou formu. Teď se bavíme o váze kolem 110 kg po ránu," vysvětlil Martínek. K přibrání mu pomohla spolupráce s kulturisty a změna jídelníčku. "Já jsem si dřív rád dal pizzu nebo burger a pořád jsem nepřibíral. Ve 32 letech jsem zjistil, že je to o kvalitě jídla. Kluci mi to rozepsali a jsem překvapený, jak to jde hladce nahoru, jak se mi dobře dýchá a jak nezatěžuju organismus. To jsou ty střípky, které ladí detaily," popsal Martínek změnu.

Z jeho vyprávění to může vyznít, že po "nezdravém jídle" jako pizza či hamburger člověk nepřibere. "Takhle, nedokážu to popsat, ale říkám vám to, jak to bylo. Já jsem si dal k večeři dvě pizzy a ráno jsem se probudil o tři kila lehčí. Kluci mi vysvětlili, že to mnou jenom projede a nic mi to nedá. Já mám navíc rychlé spalování," vyprávěl se smíchem Martínek a dodal: "Lidi, nejezte dvě pizzy denně, pokud nemáte pětihodinové tréninky. Spíš dávejte suroviny, které ve vás něco zanechají."

Celý rozhovor s Michalem "Blackbeard" Martínkem, kde těžká váha promluvila o přechodu z ACA do KSW, o cílech své kariéry, smlouvě s UFC i nepřízni fanoušků, najdete pod titulkem článku. Jeho zápas i celý galavečer KSW 71 můžete sledovat v sobotu od 19:00 na Voyo.

KSW 71 Zdroj: Nova Sport

tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události