Ostatní sporty

Návrat diváků může koně rozhodit, řekl parkurový expert před akcí Prague Cup

Návrat diváků může koně rozhodit, řekl parkurový expert před akcí Prague Cup
Parkur v Chuchle Arena Zdroj: Kateřina Návojová/CET

Český parkurový sport čeká o víkendu velmi prestižní akce. V pražské Chuchli se totiž uskuteční prestižní závody CSIO3*-W CET Prague Cup 2022. Kromě Poháru národů, v němž budou Češi obhajovat prvenství, proběhne také soutěž zařazená do Světového poháru FEI. Organizátoři se pyšní skvělou účastí. Akce se zúčastní řada hvězdných jezdců z Belgie, Dánska, Irska, Itálie, Japonska, Libanonu, Německa, Nizozemska či Nového Zélandu a po odmlce budou moci být v hledišti i diváci. "Budou to extrémně nabité čtyři dny. Je to velká událost a vrchol celého roku," uvedl o akci parkurový expert Josef Malinovský.

Přestože čekají všechny milovníky parkuru hodně zajímavé dny, budou také hodně náročné. V pražské Chuchli se totiž uskuteční jedny z nejprestižnějších závodů tohoto roku. Všichni se na ně ale zároveň hodně těší. "Budou to extrémně nabité čtyři dny, ve kterých se budeme snažit fanouškům parkurového skákání poskytnout co nejpodrobnější informační servis, protože to všichni budou bedlivě sledovat. Je to velká událost a vrchol celého roku," uvedl parkurový expert a novinář Malinovský. 

Ten se také rozpovídal o tom, jak těžké bylo takové závody zorganizovat. "Je to náročné jak z hlediska logistiky, tak z hlediska financí. Byť má Chuchle Arena Praha naprosto skvělé zázemí, tak pro závody, kam přijede třeba 250 koní, se musí vybudovat mobilní stáje. To je samo o sobě hodně složité. Vše se musí logisticky vymyslet tak, aby prostor, který tady je, byl ideální pro samotné účastníky a hlavně pro koně. Koně musí mít třeba takzvané stříkaliště, kde se sprchují. Zejména teď, když bude horké počasí. Také se musí připravovat tréninkové plochy. Celé zázemí musí být rovněž oddělené od veřejné části tak, aby se nikde nepotkávali jezdci s veřejností. Musí se dbát na bezpečnost. Tím, že se to celé koná uprostřed závodiště, není jednoduché, aby areál byl funkční a komfortní pro účastníky a diváky," poodhalil zákulisí závodů, při kterých si fanoušci rozhodně přijdou na své. 

Organizátorům se totiž podařilo nalákat řadu hvězdných jezdců ze spousty zemí. Do Prahy tak dorazí závodníci Belgie, Dánska, Irska, Itálie, Japonska, Libanonu, Německa, Nizozemska, Nového Zélandu, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Švédska, Turecka a Velké Británie. 

"Je to určitě jedna z nejkvalitnějších soutěží, které lze v České republice vidět. Vrcholem ale jsou závody Global Champions v O2 areně, kde jsou vždycky ti nejlepší z nejlepších. Je to jako MS nebo olympiáda. Co se závodů týče, laik pozná kvalitu i podle počtu hvězdiček. Ty se udělují na základě finančních odměn. Prague Cup patří mezi tříhvězdové závody. Ale co se týče kvality z hlediska organizace Prague Cupu, tak i když to jsou závody tříhvězdové, kvalitou a úrovní organizace se blíží pětihvězdovým závodům," popsal Malinovský úroveň nadcházející akce.

Související obsah

​Její prestiž posílí i věhlasný stavitel parkurů Gerard Lachat, jenž ve svém oboru patří mezi absolutní špičku. "Pro jezdce je hodně důležité, aby byli kvalitní stavitelé parkurů, kteří tomu rozumí. Pořadatelé se je snaží pravidelně střídat, aby pokaždé nejezdil stejný stavitel, protože každý má svůj rukopis. I z tohoto důvodu se to mění, aby to nebylo každý rok stejné. Snaží se ale získat kvalitní stavitele, kteří jezdí na prestižní akce, protože je to pak do určité míry i měřítko kvality a záruka, že parkury budou sice náročné, ale korektní vůči závodníkům i jezdcům. Stavitel musí mimo jiné umět odhadnout, aby soutěž gradovala a diváci se mohli těšit na napínavé rozeskakování," pověděl o tom, proč je přítomnost zkušeného a kvalitního stavitele pro Prague Cup výhrou. 

Zamyslel se i nad tím, jaké šance mají Češi na to, aby obhájili vítězství v Poháru národů z loňského roku. "Český tým má ambice obhájit vítězství, ale bude to mít extrémně těžké. I z toho pohledu, že se loni poprvé v historii stalo, že český tým na domácí půdě vyhrál Pohár národů. Ze statistického hlediska se nedá úplně předpokládat, že by se to povedlo zase. Ale není to nemožné, stát se může cokoliv. Když se bude dařit, mohou být Češi do třetího nebo pátého místa, ale soutěž je obrovsky nevyzpytatelná. I v tom, že je dvoukolová. Jezdci jsou pod tlakem a velkou roli hraje také psychika. Vždycky tam jde o dva živé tvory a může to ovlivnit cokoliv, třeba i počasí nebo jak se kůň vyspí," uvedl Malinovský.

Zásadní bude i to, že do ochozů Chuchle Areny letos mohou po covidové odmlce diváci. "Pro jezdce je to důležité. Může to pro ně být velká motivace a motor a atmosféru si velmi rádi užijí. U koní to bývá různé. Může hrát roli to, jak co kterému koni vyhovuje. Někteří si užívají atmosféru při soutěžích a někteří to rádi nemají, protože je to může vyvést z koncentrace. Dost často se stává, že lidé tleskají třeba po úspěšném trojskoku a kůň to vnímá. Jakékoliv vyrušení ho může vyvést z koncentrace. Pro některé koně to může být stresující a snadněji mohou udělat chybu. Ale spousta koní umí projevovat emoce. I kůň vnímá, že je sportovec a předvádí nějaký výkon," řekl parkurový expert. 

Související obsah

​Závody odstartují 16. června a potrvají do 19. června. Český tým se představí i s Annou Kellnerovou, která kvůli účasti na českém podniku vynechala i závody Global Champions ve Stockholmu. "Je důležité, že Anna bude v týmu, protože patří mezi nejlepší české jezdce. Hlavně pravidelně startuje v Global Champions, takže běžně jezdí v mnohem náročnějších soutěžích," přiznal, že česká jezdkyně by měla být významnou týmovou posilou. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události