Hokej

Rusové nesmí vzít Stanley Cup domů. Asi ho budou muset ukrást, čílí se legenda

Rusové nesmí vzít Stanley Cup domů. Asi ho budou muset ukrást, čílí se legenda
Bývalý hokejový reprezentant Ruska Vjačeslav Fetisov. Zdroj: Profimedia.cz

Válka na Ukrajině ovlivňuje sportovní dění i více než tři měsíce poté, co vypukla. Naposledy se ruská invaze dotkla finalistů Stanley Cupu. Zástupci NHL totiž uvedli, že ruští hokejisté nebudou moci v případě vítězství slavnou trofej odvézt do své vlasti, jak bývá zvykem. Rozhodnutí ostře zkritizovala ruská hokejová legenda Vjačeslav Fetisov, který si rýpl, že Rusové budou muset pohár ukrást, aby se s ním mohli pochlubit i doma.

Jestli vyhrají Stanley Cup, nebudou ho moci odvézt do rodné země. Zástupci NHL rozhodli, že ruským hráčům v případě vítězství v nejslavnější hokejové soutěži světa zakážou odvézt populární hokejový pohár do jejich vlasti, jak je každý rok obvyklé. 

Důvodem je více než tři měsíce trvající válka na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo. Zákaz se týká i Bělorusů, ti však na soupisce žádného z finalistů nefigurují. "Upozornili jsme oba kluby, že Stanley Cup toto léto nepojede do Ruska ani Běloruska," uvedl zástupce komisionářů NHL Bill Daly pro russianmachineneverbreaks.com. "Může se stát, že pouť Stanley Cupu umožníme stejně jako v případě pandemie později, tohle léto ale určitě ne," doplnil.

Verdikt ihned ostře odsoudila ruská média i hokejová legenda Vjačeslav Fetisov. Jeden z nejlepších obránců všech dob se nechal slyšet, že od NHL to je  pořádná podpásovka. "Od NHL je to velmi nečekané rozhodnutí. Je to nepříjemné překvapení pro nás i naše hokejisty," zkritizoval přísný verdikt. "Kluci ho asi budou muset ukrást, aby ho mohli přivézt," řekl s nadsázkou pro E Prime Feed.

Související obsah

​Zákaz se týká čtyř potenciálních vítězů – v dresu Colorada o populární trofej bojuje Valerij Ničuškin, barvy Tampy pak hájí Nikita Kučerov, Andrej Vasilevskij a Michail Sergačjov.

V prvním zápase finále NHL se radovalo Colorado:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události