Další sporty

Průšvih za všechny prachy. Český basketbal nestihl zažádat o dotace

Průšvih za všechny prachy. Český basketbal nestihl zažádat o dotace
V basketbale se momentálně řeší hodně kuriózní situace (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz

Česká basketbalová federace si zadělala na průšvih obřích rozměrů. Její zástupci totiž nestihli požádat o státní dotace od Národní sportovní agentury (NSA). Kvůli úpravám prý žádost poslali o 14 minut později, než měli. Tuzemskému basketbalu tak hrozí, že přijde o desítky milionů korun. Odvolání či opravné podání prý není možné. NSA však prý už řeší, jak peníze do basketbalu i přesto napumpovat.

Na Národní sportovní agenturu se vyřítil nečekaný a hodně nepříjemný problém. Vedení Českého basketbalového svazu totiž nestihlo kvůli úřednické chybě zaslat žádost o státní dotaci ve včasném termínu. 

Čtrnáctiminutové zpoždění způsobilo, že se teď český basketbal musí třást, aby nepřišel o požadovaných 123 milionů korun. "Česká basketbalová federace podala pozdě žádost na Národní sportovní agenturu, takže jsme ji podle zákona nemohli přijmout a ani hodnotit," uvedl k situaci pro TN.cz mluvčí NSA Jakub Večerka. 

"V tuto chvíli není možné ani odvolání nebo nějaká oprava, proto řešíme s právníky, jestli existuje možnost, jak ještě basketbalové federaci peníze poskytnout," doplnil, jakým způsobem NSA momentálně postupuje. 

Variant, jak velký průšvih vyřešit, je prý na stole mnoho. Musí však splňovat určité podmínky. "Za nás je důležité, aby ta možnost byla legální a maximálně transparentní. Pokud se taková varianta objeví, tak určitě nenecháme basketbalovou federaci padnout. Ale v současné době bohužel nevíme, jestli nějaké řešení existuje. A případně jaké," řekl Večerka. 

Že by mohl basketbalový svaz na velkou chybu tvrdě doplatit a musel se bez vysoké částky z dotací obejít, však zástupce NSA nepředpokládá. 

Související obsah

​"Ta situace nastat může, ale nepředpokládáme ji. Variant, které řešíme, je mnoho. Ať už se jedná o druhé kolo výzvy, nebo o zcela novou výzvu. Všechno musí posoudit právníci, jestli je to legální a podle zákona. A pak nám řeknou, jak máme postupovat dál. Šance, že by svaz zůstal bez peněz, je ale podle mě mizivá," uzavřel.

Český basketbalový svaz letos požádal o nižší částku než loni – v loňském roce šlo o 133 milionů korun, letos "jen" o 123 milionů.

Národní sportovní agentura se letos mimo jiné zavázala k tomu, že do sportu napumpuje víc peněz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události