šipky

Gesto Velšanů bylo ujeté, nevím, čeho chtěli dosáhnout, říká Sedláček

Gesto Velšanů bylo ujeté, nevím, čeho chtěli dosáhnout, říká Sedláček
Karel Sedláček Zdroj: Profimedia

V neděli skončilo neoficiální týmové mistrovství světa v šipkách, tedy World Cup of Darts. To možná trochu překvapivě vyhráli Australané ve složení Simon Whitlock a Damon Heta, kteří ve finále porazili Wales 3:1. A právě Velšané Jonny Clayton a Gerwyn Price si ihned po vítězství sundali stříbrné medaile. Co na jejich gesto říká český šipkař Karel Sedláček a komentátor Nova Sport Pavel Korda?

"Zdá se mi to naprosto ujeté. Absolutně nevím, jaký k tomu měli důvod. Skončit druhý na World Cup of Darts je solidní. Jonny je asi trošku nakažený od Icemana. Chtěli jenom vyhrát a nic jiného evidentně nebrali. Vypadalo to, jako by je stříbrná medaile vůbec nezajímala. Nezdálo se mi to jako férové gesto," nebral si servítky Sedláček.

Naopak opačný postoj k tomu má komentátor Pavel Korda. "Nepamatuji si, že by se něco podobného stalo. Na druhou stranu se to děje i v jiných sportech. Velšané jsou hráči, kteří berou jenom vítězství. A nic dalšího pro ně není. Nehledal bych v tom úplně nějakou senzaci. Byli zklamaní, že nevyhráli. Naopak potom v rozhovoru velmi sympaticky pogratulovali vítězům a uznali, že Australané byli lepší," přidal svůj pohled na situaci Korda.

Jak již bylo zmíněno, turnaj ovládla Austrálie, pro kterou šlo o historicky první vítězství. "Austrálie vyhrála naprosto zaslouženě. Kluci hráli fantastické šipky. Když Simon minul historické zavření na devět šipek, tak bylo vidět, že jsou při chuti a chtějí se o to poprat. Definitivně je nakoplo vítězství nad Anglií a finále pak už utáhli. Strašně moc jsem jim to přál a jsem moc rád, že to vyhráli," zhodnotil Whitlocka s Hetou Zlej Kája. "Naprosto skvělý vítěz. Je to pro mě překvapení, ale strašně moc jsem jim to přál," doplnil Korda.

Související obsah

​Sedláček i Korda se následně vrátili také k českému souboji s Angličany, ve kterém Evil Charlie a Adam Gawlas podlehli Jamesu Wadeovi a Michaelu Smithovi 1:5. "Opět mě mrzel trošku los, protože Češi dostali opět šíleně těžkého soupeře. Kluci hráli velmi dobře a na hranici svých možností. Během prvních tří legů měli průměr 116, což se vidí málokdy. Měli trochu smůlu, když jim v prvním legu Wade zavřel bullem. Kdyby Češi vedli třeba 2:0, tak by Angličani hráli úplně jinak. Ten los byl opravdu těžký a byl jsem z něj zklamaný, ale věřil jsem, že by Češi mohli postoupit. Bohužel Smith hrál úplně nadpozemsky," okomentoval zápas Pavel Korda.

​"Bull od Wadea to všechno odšpuntoval. Před zápasem jsem říkal Adamovi, že se nebudeme soustředit na Michaela a na jeho stoosmdesátky, o kterých jsme věděli, že přijdou. Což se nakonec potvrdilo. V prvním legu jsem pak minul 130 a James pak vysolil zavření bullem. Druhý leg nám také o kousek nevyšel a třetí jsme urvali. Mohli jsme vést 3:0 a zápas by vypadal úplně jinak a Angličani by hráli úplně jinak. Oni tam pak sázeli vysoké náhozy a sestřelit pak takový tým z koně je opravdu těžké. My jsme poté začali odcházet. Anglie zaslouženě vyhrála," zhodnotil výkon Karel Sedláček.

Související obsah

​Jinak byl s turnajem ve Frankfurtu naprosto spokojený. "Náramně jsem si to užil, protože ho miluji. Třešnička na dortu pro mě bude postup alespoň do druhého kola a zahrát si i singly. To je můj sen a cíl. Bohužel losy jsou poslední dobou kruté, ale když chce člověk vyhrát, tak musí porazit každého. Zatím se to nedaří, ale věřím, že to přijde," hodnotil turnaj rodák z Červeného Kostelce.

"Turnaj byl divácky skvělý a atmosféra byla parádní. V hale je skvělá akustika. Organizačně to bylo opět parádně zvládnuté a fanoušci si určitě přišli na své. Pro hráče bylo připravené velké zázemí se spoustou terčů. Za mě je to jeden z nejlepších turnajů. Člověk tam hlavně může hrát za tu vlaječku a za národ," pokračoval Sedláček, který letos bojuje o PDC kartu.

Související obsah

​Jeden z nejlepších českých šipkařů se také vrátil k výkonům legendárního 68letého Singapurce Paula Lima. "Paul je prostě chodící legenda. Když ho člověk vidí hrát, tak má úplně husinu. Co předvádí v 68 letech, to je neuvěřitelné. On přiletí z druhé strany zeměkoule a pořád předvádí skvělé šipky. Já si vzpomínám, jak jsem před 30 lety chodil na základku a on předváděl světové šipky," popsal Sedláček.

Ten přiznal, že v jeho letech už nejspíš hrát asi nebude. "To člověk nemůže zvládat. Když vidím, jak je to náročné teď, kdy mi je 43 a kdy to musím zkombinovat s normálním životem. Je to fakt vysilující. A to ještě nehraju turnaje jako ti, kteří jsou v žebříčku výš. Nedovedu si představit, že bych takové tempo vydržel ještě dalších 25 let," doplnil Sedláček. "Strašně mu držím palce. Je to velký sympaťák a skvělý hráč. Když mu vydrží zdraví, tak věřím, že v 70 ho na pódiu ještě uvidíme," myslí si Zlej Kája.

Na toho teď čekají v Praze kvalifikace na zbylé turnaje European Tour, od kterých se bude následně odvíjet jeho účast na mistrovství Evropy, případně i mistrovství světa. "Kdybych uhrál ještě něco na kartu, bylo by to super. Je to dobře rozjeté, ale musím to dotáhnout," dodal na závěr Sedláček.

Letošní ročník World Cup of Darts ovládla Austrálie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události