Hokej

V noci proběhne uvedení hráčů do Síně slávy NHL. Dočkat se můžou i Češi

V noci proběhne uvedení hráčů do Síně slávy NHL. Dočkat se můžou i Češi
Zdroj: NHL media

V noci z pondělí na úterý středoevropského času proběhne v kanadském Torontu výběr nových hráčů do hokejové Síně slávy NHL. Letos by se mohl konečně dočkat Patrik Eliáš, mezi favority na uvedení mezi legendy soutěže jsou bratři Sedinové či brankář Roberto Luongo.

Nové hráče mířící do Síně slávy oznámí Hockey Hall of Fame v noci. Mezi hráči, kteří mohou být uvedeni mezi legendy první rok, jsou například slavní bratři Sedinové. Řada se může ale dostat i na Henrika Zetterberga, brankáře Roberta Luonga či Radima Vrbatu. 

Od roku 2019 čeká i nejproduktivnější hráč historie New Jersey Devils Patrik Eliáš, další známý Švéd Daniel Alfredsson čeká na uvedení již od roku 2017. Na velkou poctu ale čekají například i Rod Brind'Amour, Jeremy Roenick či Pierre Turgeon. 

Čeká ovšem i několik legendárních brankářů. Jde například o Curtise Josepha, Chrise Osgooda, Mikea Vernona či Johna Vanbiesbrouka. Nechybí ale dvojnásobní držitelé Stanley Cupu Tom Barrasso a Lorne Chabot. Třikrát vyhrál stříbrný pohár Andy Moog.

Související obsah

​Do Síně slávy mohou být ale uvedení také hráči, kteří byli úspěšní na mezinárodních akcích. Jde například o Jiřího Holečka, Jiřího Holíka a Jiřího Králíka. Dočkat se může i František Kučera, Vladimír Martinec, František Pospíšil, Jan Suchý a František Tikal. 

K tomu, aby byl hráč uveden do Síně slávy, musí splnit několik podmínek (tato čísla platí pouze u hráčů, kteří nebyli uvedeni první rok): 

Obránci a útočníci: 

  • 400 gólů, 700 asistencí či 1 000 kanadských bodů 
  • vyhrát šestkrát Stanley Cup 
  • vyhrát dvakrát Kanadský pohár či mistrovství světa
  • být členem Triple Gold Clubu

Brankáři:

  • 500 zápasů v NHL v základní části, vyhrát 250 zápasů v NHL nebo zaznamenat 50 a více čistých kont

Uvedení do Síně slávy proběhne v listopadu, kdy proběhne slavnostní akt v Torontu, kde Síň slávy sídlí. Posledním Čechem, kterému byla tato pocta udělena, byl Václav Nedomanský v roce 2019, o rok později se radoval i Slovák Marián Hossa.


Patriku Eliášovi již visí vyřazené číslo pod stropem arény v New Jersey. Takto emotivně děkoval rodičům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události