Další sporty

Dětská olympiáda je plná novinek. Poprvé se šermuje i rozdávají bílé karty

Dvacet různých sportů, 73 disciplín a 3 539 mladých sportovních nadějí. V Olomouckém kraji se od neděle koná letní olympiáda dětí a mládeže. Jubilejní desátý ročník přináší několik novinek, vůbec poprvé zápolí sportovci v šermu a za příkladné chování se rozdávají bílé karty.

Hlavní cíl celé akce je jasný, motivovat mladé ke sportu. "Jsme schopní jim zde připravit životní zážitek. Ti, co zde olympiádu absolvují, sami říkají, že jde o jeden z nejsilnějších prožitků v celé sportovní kariéře. Tohle se pak přenáší na mladou generaci," prohlásil v živém vstupu ve Snídani s Novou místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

S motivací pomáhá i setkání mladých nadějí s úspěšnými českými olympioniky. "Při zahájení přiváděl každou výpravu jeden velký sportovec, který v současnosti nebo minulosti bojoval na olympijských hrách. Jeden z krajů vedl sportovní střelec Jiří Lipták. Na jednotlivých stanovištích jsou pak další sportovci coby ambasadoři a večer dětem předávají medaile na slavnostních ceremoniálech. Propojení mládežnického a vrcholového sportu je zde obrovské," poodhalil Šuman.

Související obsah

Důležitým prvkem letošního ročníku je důraz na fair play. "Máme pěkný pilotní program. Rozhodčím jsme rozdali bílé karty, které by měly být protipólem ke žlutým a červeným, jež ukazují, co je špatně. Rádi bychom ale upozorňovali na to, co je dobře. V závěru bude komise vybírat ten nejhodnotnější skutek," popisovala předsedkyně Českého klubu fair play a bývalá lyžařka Šárka Strachová.

Premiérově se na olympiádě objevil také šerm. "Letos máme dvacet různých sportů s tím, že je vybírá vždy pořadatelský kraj. Proto se nám tak dynamicky mění. Jsem zvědavý, jakou kvalitu mají naši mladí šermíři," přemítal Šuman.

Související obsah

"Doporučil bych, aby dítě začalo obecně sportovat v co nejútlejším věku, v 7 – 8 letech. Já začínal v šesti a byl jsem všeobecně připravený z ostatních sportů. Z plavání, fotbalu… Pak jsem si k tomu přidal šerm. Je to hodně jednostranná záležitost, ale zároveň se na něj člověk musí komplexně připravovat," poradil český šermíř a účastník olympiády v Tokiu Jakub Jurka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události