Motorsport

Piquet našel zastání u Verstappenovy přítelkyně. Za urážky se omluvil

Piquet našel zastání u Verstappenovy přítelkyně. Za urážky se omluvil
Kelly Piquetová se svým přítelem Maxem Verstappenem. Zdroj: Profimedia.cz

Ve světě formule 1 způsobil v uplynulých dnech poprask rozhovor, ve kterém prý použil trojnásobný mistr světa Nelson Piquet pro označení hvězdného Lewise Hamiltona rasistický výraz. Devětašedesátileté ikony se okamžitě zastal její příbuzný, jenž význam slova vysvětlil úplně jinak. K němu se přidala i Kelly Piquetová, přítelkyně Maxe Verstappena, která je navíc dcerou bývalého závodníka. Fanoušci však vysvětlení vůbec nevěří a zastávají se Brita. Za něj se postavili i šéfové F1. Sám Piquet se za svá vyjádření omluvil, zároveň se i obhájil.

Bývalý úspěšný jezdec Nelson Piquet sice dal rozhovor brazilským médiím už loni na podzim, jeho obsah se ale objevil až teď a pořádně rozdmýchal prostředí formule 1. 

Když trojnásobný mistr světa hovořil o loňském závěrečném souboji o titul mezi Verstappenem a Hamiltonem, označil Brita výrazem "neguinho", jenž je zdrobnělinou slova "nego". To je brazilský výraz pro slovo ne*r a má výrazný rasistický podtext. 

Proto se na Piqueta ihned jako supové snesla média, zástupci F1 i fanoušci a všichni ho ostře zkritizovali. Na jeho obranu se postavil příbuzný Rodrigo, který prohlásil, že stejným výrazem nazývala všechny členy rodiny jedna z babiček. Slovo prý znamená "láska" a ne nic špatného. Jeho vyjádření podpořila i přítelkyně Maxe Verstappena Kelly, Piquetova dcera. Ta instagramový příspěvek svého příbuzného olajkovala.

Související obsah

​Takovému vysvětlení ale nikdo nevěří a Piquet je stále na pranýři. "Lewis je neuvěřitelným ambasadorem našeho sportu a zaslouží si respekt. Jeho neúnavné úsilí o zvýšení rozmanitosti a začlenění je pro mnohé lekcí a něčím, k čemu jsme se v F1 zavázali," uvedli šéfové F1 podle The Sun.

A zahrozili, že pokud se Piquet neomluví, hrozí mu doživotní zákaz pohybu v prostředí F1. Trojnásobný mistr světa proto přispěchal s vlastním prohlášením. "To, co jsem řekl, bylo špatně promyšlené. Nebráním se tomu, ale objasním, že použitý výraz je výraz, který se v brazilské portugalštině často a historicky používá hovorově jako synonymum pro slovo 'chlap' nebo 'osoba' a nikdy nebylo zamýšleno jím někoho urazit. Nikdy bych v některých překladech nepoužil slovo, které mi je vytýkáno. Důrazně odsuzuji jakýkoli náznak, že jsem tohle slovo použil s cílem znevážit řidiče kvůli jeho barvě pleti," uvedl Piquet. 

"Z celého srdce se omlouvám všem, kterých se to dotklo, včetně Lewise. Ale překlad v některých médiích, který nyní koluje na sociálních sítích, není správný. Diskriminace nemá v F1 ani ve společnosti místo a jsem rád, že mohu v tomto ohledu objasnit své myšlenky," doplnil.

Lewis Hamilton byl nedávno pasován na rytíře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události