Fotbal

Novinka na fotbalovém MS: Ofsajdy bude hlídat poloautomatická technologie

Novinka na fotbalovém MS: Ofsajdy bude hlídat poloautomatická technologie
Mistrovství světa v Kataru Zdroj: Profimedia

Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) oznámila, že na nadcházejícím mistrovství světa v Kataru bude nově použita poloautomatická ofsajdová technologie. Ta by měla pomoct videorozhodčím s rozhodováním sporných situací a vše by mělo být také vyřešeno rychleji a přesněji.

Vedení FIFA si pochvalovalo VAR na předešlém mistrovství světa, které se uskutečnilo v roce 2018 v Rusku. Nyní chce prezident FIFA Gianni Infantino naplno využít potenciál technologií ve fotbale.

Nová technologie bude využívat 12 speciálních kamer, které budou namontované pod střechou stadionu a budou detailně sledovat pohyb míče. Snímat budou také 29 datových bodů každého hráče. Zahrnuty budou všechny končetiny, které jsou relevantní pro posouzení ofsajdové pozice. Celá technologie bude hned padesátkrát za sekundu vypočítávat přesný pohyb fotbalistů na hřišti.

Přímo uprostřed oficiálního míče světového šampionátu, který se jmenuje Al Rihla, bude umístěn speciální senzor, jenž bude posílat data o balónu hned pětsetkrát za sekundu, a bude tak snadné určit, kdy do míče bylo kopnuto. Kombinací těchto technologií by mělo dojít k jasnému vyhodnocování ofsajdových situací. Finální rozhodnutí ale stejně bude na samotných rozhodčích. Díky 3D animaci bude vše komfortnější také pro diváky. Všem účastnickým týmům bude novinka detailně představena 4. a 5. června. Na video popisující novou technologii se můžete podívat zde.

Poloautomatická ofsajdová technologie Zdroj: FIFA

​"Na mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 udělala FIFA odvážný krok s využitím technologie VAR na největší světové scéně a ukázalo se to jako úspěch. Poloautomatická ofsajdová technologie je evolucí systému VAR. Tato technologie je vyvrcholením tří let specializovaného výzkumu a testování," řekl prezident FIFA Gianni Infantino.

Poloautomatická ofsajdová technologie Zdroj: FIFA

​"VAR měl již velmi pozitivní dopad na fotbal a vidíme, že počet velkých chyb se již dramaticky snížil. Očekáváme, že poloautomatická ofsajdová technologie nás může posunout o krok dále. Jsme si vědomi, že doteď zabíralo zkoumání situací spoustu času," doplnil k novince předseda Komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

Mistrovství světa v roce 2026 se bude konat v 16 městech:

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události