Basketbalisté to zvládli! Porazili silnou Litvu a jdou do další fáze kvalifikace MS

Tomáš Satoranský Zdroj: Profimedia

Čeští basketbalisté postoupili do třetího kola kvalifikace na mistrovství světa. Zasloužili se o to výhrou nad silnou Litvou 83:72. Největší hvězdou utkání byl Tomáš Satoranský, který nastřílel 21 bodů bodů, k čemuž přidal tři doskoky a čtyři asistence.

Aby měli Češi jistotu postupu do další fáze kvalifikace mistrovství světa, museli v posledním kole základní skupiny porazit silnou Litvu, nebo se spoléhat na příznivý výsledek ze druhého utkání mezi Bulharskem a Bosnou a Hercegovinou. Lehkou výhodou bylo, že soupeř nastoupil bez několika opor, ale i tak nebyli Češi, kteří Litvu už šestnáct let neporazili, favoritem.

Začátek zápasu ale Čechům vyšel skvěle. První čtvrtinu vyhráli o deset bodů a ve druhé části hry si vytvořili dokonce sedmnáctibodový náskok. V tu chvíli to s postupem vypadalo hodně nadějně. Litva ale dokázala, proč patří do světové špičky. Náskok českého týmu se postupně zmenšoval, a tak v polovině třetí čtvrtiny vedli svěřenci trenéra Ginzburga o pouhý jeden bod 50:49.

​Do vedení ale Litvu nepustili. Ještě do konce třetí čtvrtiny soupeři znovu utekli o devět bodů, což se ukázalo jako definitivní zlom v klíčovém utkání. V poslední čtvrtině se Češi dostali opět do dvouciferného náskoku, když se nakonec radovali z výhry 83:72. Nejproduktivnějšími českými hráči byli Tomáš Satoranský, Tomáš Kyzlink a Patrik Auda, kteří nastříleli 21, 18 a 14 bodů.  Ve skupině F Češi získali nakonec devět bodů a zakončí ji na druhém místě bez ohledu na výsledek zápasu mezi Bulharskem a Bosnou a Hercegovinou. Získané body se přenáší i do další části kvalifikace. O to víc je pondělní výhra nad Litvou důležitá.