Tenis

V Česku roste tenisový talent. V sedmi letech se dostala do prestižní akademie

V Česku roste další tenisový talent. Dcera bývalého hokejisty Jozefa Baleje, který v NHL oblékal i dres New Yorku Rangers, Vanessa Balej tvrdě trénuje, aby na kurtu dosáhla stejných úspěchů jako Barbora Krejčíková, Petra Kvitová či Martina Navrátilová. V pondělí se svým otcem o své cestě promluvili ve Snídani s Novou.

Vanessa začala s tenisem ve čtyřech letech a na kurtu se jí daří. Vyhrála pohár Jany Novotné a teď ji čekají letní turnaje a mistrovství ČR. O jejím talentu svědčí i pozvánka do prestižní školy ve francouzském Nice Mouratoglou Tennis Academy.  

"V tenisovém světě je to velký pojem. Vede to momentální trenér Simony Halepové. Měl tam už různé jiné superhvězdy. Byli jsme poctěni a rádi, že si Vanesska v náročném týdnu uhrála svoje a na konci dostala takovou odměnu – nabídli jí stipendium a chtěli by ji vidět šestkrát až osmkrát do roka, věnovat se jí v jejím budoucím rozvoji. Jsme rádi, že si to sama uhrála," vysvětloval otec Jozef.

https://www.instagram.com/p/CfDb07JK7p3/?hl=en

Vanessa svůj talent rozvíjí pod vedením své tety Nikoly Fraňkové. Trénuje pětkrát do týdne a k tomu má i kondiční přípravu, o kterou se stará její otec. "Sestra od mé manželky je bývalá skvělá tenistka WTA. Když končila kariéru, Vanesska už byla na světě a my jsme se na ni chodili společně dívat. Vanessce se to zalíbilo," vyprávěl otec, co dceru k tenisu přivedlo.

Jozefa Baleje si mohou hokejoví fanoušci pamatovat z NHL, kde oblékal dresy Vancouveru, Montrealu či New Yorku Rangers. Celkem odehrál 18 zápasů, dal 1 gól a přidal 5 asistencí. Po návratu ze zámoří zakotvil v české extralize, kde hrál například za Oceláře Třinec či Plzeň, se kterou v roce 2012/13 oslavil mistrovský titul. 

Související obsah

​Příprava je časově hodně náročná a tréninky musí tenistka kloubit se školou. Povinnosti ale prý zvládá: "Mám samé jedničky," řekla hrdě Vanessa. Otec přidal pár rad pro ostatní rodiče, jejichž děti trénují nebo chtějí začít hrát tenis. "Rodiče by si měli prvně rozmyslet, jestli chtějí jít cestou zábavy nebo profesionálním směrem. Ale určitě bych jim doporučil, aby se obrnili obrovskou trpělivostí, protože tenis je o trpělivosti a nenechat se strhnout davem, který může na dítě působit negativně," radí Jozef Balej.

A co svým vrstevníkům a všem dětem radí Vanessa? "Ať se nebojí, makají a začnou," odsouhlasila už osmiletá tenistka slova moderátorky Snídaně s Novou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události